Ortaöğretim kurumlarında tarih dersi eğitim-öğretim uygulamalarının değerlendirilmesi
An Assessment of the history teaching and learning practices in high school
- Tez No: 92219
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇAPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
02. Özet Ortaöğretim Kurumlarında (Liselerde)“Tarih”dersi eğitim-öğretim uygulamaları, öğretmen, tarih programlan, ders araç-gereçleri ve ölçme-değerlendirme boyutlarında incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Trabzon il merkezi ve Akçaabat ilçe merkezindeki tüm ortaöğretim kurumlan oluşturmuştur. Bu kurumlarda görev yapan tarih öğretmenlerine anket ve yazılı mülakat uygulaması yapılmıştır. Problemde yer alan sorulara yönelik olarak anket ve yazılı mülakatlardan elde edilen bulgular sonucunda tarih öğretmenlerinin lisans eğitiminin hem branş, hem de mesleki formasyon yönünden yeterli olmadığı anlaşılmıştır. Ortaöğretim tarih programlannın, amaç, içerik, yöntem ve teknikler açısından yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Tarih programlannın günümüz gelişmeleri dikkate alınarak modern, bilimsel ve dinamik özelliklere sahip olması ve sürekli geliştirilmesi gerekmektedir. Tarih öğretiminde çeşitli ders araç ve gereçlerinin çok az kullanıldığı görülmüştür. Ders araç ve gereçlerinin eski ve yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Çağdaş teknoloji ürünlerinin başta bilgisayar olmak üzere tarih öğretiminde de kullanılması sağlanmalıdır. Ölçme ve değerlendirmenin klasik yöntemlerle sürdürüldüğü, daha pratik ve objektif sistemler geliştirilmesinin uygun olacağı kanaatine vanlmıştır. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary In this thesis,“history”teaching and learning practices were examined with respect to teachers, curriculums, training materials and the methods of assessments. His research was undertaken in three high schools in Trabzon and the distirct of Akçaabat. Teachers in these schools were interviewed informally and asked to answver a questionaire prepared for this study. The results of the assessment of the implemented questionnaire and interviews showed that at graduate level the teachers did not receive enough histrory background nor trained proferty in their professions. It was also observed that history curriculums were lacking in terms of objectives, methods, technics and contents, therefore these curriculums. Need to be revised in line with the recent developments in science and technics, so that these will be up-to date, dynamic and scientific. It was also found out taht teachers use very little teaching and training materials in the classrooms. The author is of the opinion that modern equipments like computers must also be used in teaching history. It must also be noted that the teachers questioned still apply old fashion assessment technics, which I believe need to be replaced by more practical and objective systems of assessments. V" tCYÜKSIKÖ?RfnrİMKDROLU DOKÜHAflTASmN ttnami