İş hayatında kadınların karşılaştıkları fırsat ve işlem eşitsizlikleri: Çağrı merkezi çalışanları üzerine bir araştırma
A study on opportunity and process inequalities faced by women in the workplace: A case of call center employees
  1. Tez No: 922230
  2. Yazar: SEDA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÖZDAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, çağrı merkezlerinde çalışan kadınların iş hayatında karşılaştıkları işlem ve fırsat eşitsizliklerini ve bu eşitsizliklerin bireysel, örgütsel ve toplumsal sonuçlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, kadınların özellikle ücretlendirme, kariyer ilerlemesi, yönetici tutumları ve işe alım süreçlerinde karşılaştıkları eşitsizlikleri ele almıştır. Kadın çalışanlar, eşit eğitim ve deneyime sahip olmalarına rağmen,“cam tavan”,“cam yürüyen merdiven”,“yapışkan zemin”ve“cam kapı”gibi metaforlarla açıklanan görünmez engeller nedeniyle iş hayatında ilerleme konusunda ciddi zorluklarla karşılaşmaktadır. Araştırma bulguları, kadın çalışanların yaşadığı işlem eşitsizliklerinin başında düşük maaş, uzun çalışma saatleri ve ek sorumlulukların geldiğini ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra, kadınlar, iş yerinde fikirlerinin yeterince dikkate alınmadığını ve erkek meslektaşlarına oranla daha az değer gördüklerini ifade etmişlerdir. Fırsat eşitsizlikleri ise işe alım süreçlerinde kılık kıyafet, medeni durum ve kültürel önyargılar gibi unsurlar üzerinden şekillenmiştir. Bu eşitsizliklerin sonucunda, kadın çalışanların motivasyonlarının azalması, performans düşüklüğü, örgütsel bağlılık kaybı ve kişiler arası ilişkilerde gerginlik gibi sorunlar yaşadığı tespit edilmiştir. Araştırma, aynı zamanda kadınların iş hayatında yaşadığı bu sorunların bireylerin özgüven kaybına yol açarak kariyer ilerlemelerini nasıl sınırladığını göstermektedir. Bu araştırma, kadın çalışanların çağrı merkezleri gibi kadın yoğun sektörlerde bile toplumsal cinsiyet eşitsizliklerine maruz kaldığını ortaya koyarak, iş yerindeki eşitlik politikalarının eksik yönlerini vurgulamaktadır. Araştırma, literatüre kadınların iş hayatında karşılaştıkları işlem ve fırsat eşitsizliklerini ele alan detaylı bir perspektif sunmakta ve bu eşitsizliklerin çözümüne yönelik politikaların geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the gender-based process and opportunity inequalities faced by female employees in call centers and the individual, organizational, and societal outcomes of these inequalities. The research focuses on issues such as pay discrepancies, career progression, management attitudes, and recruitment processes that women encounter in their work life. Despite having equal education and experience, female employees in call centers face invisible barriers explained through metaphors such as“glass ceiling,”“glass escalator,”“sticky floor,”and“glass door,”which hinder their career progression. The findings of the study indicate that the primary process inequalities women face are lower salaries, longer working hours, and additional responsibilities. Additionally, women reported that their opinions are often undervalued and that they are seen as less competent compared to their male colleagues. Opportunity inequalities, on the other hand, manifest in recruitment processes, where factors such as appearance, marital status, and cultural biases influence their hiring. As a result, female employees experience decreased motivation, lower performance, reduced organizational commitment, and interpersonal tensions. The study also highlights how these inequalities lead to a loss of self-confidence among women, limiting their career progression. This research provides a detailed perspective on the gender inequalities faced by female employees in call centers, a sector where women are predominant and emphasizes the deficiencies in workplace equality policies. The study contributes to the literature by addressing the process and opportunity inequalities women face and providing insights into potential policy interventions to address these issues.