Yeni bir yönetim tekniği olarak downsizing ve uygulama sonuçları
- Tez No: 92225
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER ACUNER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
02. Özet Günümüzde fabrikaların kapatılmasının ve şirket birleşmelerinin ortaya çıkardığı Downsizing, işçi ücretlerini istenilen düzeye getirmek, daha iyi mal ve hizmet sunmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, daha az maliyetle etkin bir organizasyon oluşturmaktır. Btryönîem genellikle personel azaltımını kapsamaktadır ve organizasyonel etkinliğin geliştirilmesine yöneliktir. Downsizing'in genel stratejileri; işgücü azaltımı, organizasyonun yeniden planlanması ve sistematik stratejiler şeklindedir. Downsizing modeli, yanlış uygulandığında geçici işçi çıkarımları durdurulmalı ve kısa süreli iş haftalarından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Downsizing yönetiminde yapılan yanlışlıklar; verimlilik, rekabet edebilirlik, müşteri tatmini ve işçinin çalışma isteği gibi konularda kayıplara neden olur. Bu yöntemden etkilenen kişiler; işçi çıkarımına hedef olanlar, işçi çıkarımı sonucu işletmede çalışmaya devam edenler ve işçi çıkarımı kararım verenlerdir. Finansal kazançların, ortaklar için kabul edilmediği durumlarda organizasyonlar, maliyet azaltımı faaliyetlerini uygulamaktadır. Bu faaliyetler; işçi çıkarımı, fabrikaların kapatılması ve makinalann çalıştırılmaması şeklindedir. Yöntemde uygulanan kurallar; iş azaltımmın gerekli olmaması, ilk önce kalitenin sağlanması, insanlara yetki verilmesi, iletişimde bulunma ve işçi çıkarımı sonucunda işletmede çalışmaya devam edenlere gerekli desteği sağlamak şeklindedir. Downsizing' in uygulanması; ilk önce örneklemeyle başlar, sonra uygulama ve sonuç elde etme şeklinde devam eder. X
Özet (Çeviri)
03. Summary Downsizing initiated with closing plants and company merging in last decade is an inevitable result of global changes in business environment and aims to supply quality service, production and also to keep labor wages in a competitive level. The purpose here is to establish less costly but more efficient organizational structure. This method is generaly aimed to reduce the number of personnel and to improve firm's efficiency regarding its organizational structure.The main strategies of downsizing are reducing personnel, replanning organization and developing systematic strategies. In the case of mismanagement of downsizing, temporary layoff should be stoppedand the length of workdays should be extendent as long as possible. Mismanagement of downsizing generates loss in efficiency, competitiveness, customer satisfaction and labor intensive to work. Downsizing particularly effects layoff and employed personnel as well as the decision-makers on layoff. Firms are mostly take into consideration of cutting firm's costs such as layoff personnel, shut downing machinery, factory and reducing all personnel's salary at the same level if financial earnings are not accepted good enough by shareholders. Downsizing, however, does not necessarily require layoff personnel but require improving quality, authorizing personnel and developing communication within the organization as well as motivating employed labor force in the case of layoff. Downsizing begins with sampling and then application and finally achieving the desired result XI