Suriyeli göçmenlerin ve sığınmacıların entegrasyon sürecinde uluslararası STK'ların rolü: Gaziantep örneği
The role of international NGOs in the integration process of Syrian migrants and refugees: The case of Gaziantep
  1. Tez No: 922266
  2. Yazar: ZEYNEL KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SABRİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Suriye iç savaşı sonrası Suriyeli göçmenlerin oluşturduğu göç dalgası, Türkiye için siyaset ve toplum açısından en öne çıkan meselelerden biri haline gelmiştir. Türkiye'nin uyguladığı açık kapı politikası, ülkeye yoğun bir göç akının oluşmasına sebep olmuştur. Suriye'deki iç savaşın başlamasıyla beraber Türkiye'ye yönelen bu yoğun göç dalgaları, uyum ve entegrasyon sağlanmadığı takdirde sosyal sorunlara, krizlere ve gettolaşma gibi olumsuz durumlara yol açma riskine sahiptir. Bu koşullarda, yerel ve uluslararası düzeydeki sivil toplum kuruluşları (STK'lar) çok kritik bir rol üstlenmektedir. Bu kuruluşlar, Suriyeli vatandaşları Türkiye'de destekleyerek Avrupa ülkelerine göç etmelerini sınırlamak, insan hakları çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmek, uluslararası alanda tanınırlık kazanmak, Suriyelilerle ilgili projeler yürütmek gibi birtakım amaçlar gütmektedir. Bunun yanı sıra, uluslararası STK'ların bilinen ya da henüz fark edilmemiş pek çok hedef doğrultusunda çalışmalar yürüttüğü değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, merkeziyetçi yapılarının etkisiyle, bu kuruluşların faaliyet alanlarında misyonerlik gibi farklı yaklaşımlara da yer verdikleri öngörülmektedir. Bu çalışmanın amacı, savaşın ardından ortaya çıkan göç dalgasını incelemek ve Gaziantep'teki sığınmacıların uyum ve entegrasyon süreçlerinde uluslararası STK'ların rolünü ve etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmada öncelikle Gaziantep'e gelerek çalışma yapan her bir STK'nın ülkelerinin uluslararası arenada yürüttüğü sivil toplum vizyonu konu edilmiştir. Bu bağlamda, her devletin sahip olduğu uluslararası STK sayısı, bu kuruluşların faaliyet gösterdiği alanlar ve yoğunlukla çalışma yaptıkları bölgeler incelenmiştir. Araştırmanın son bölümünde Gaziantep'te uzun veya kısa süreli faaliyet yürüten uluslararası STK'lar mercek altına alınarak, her bir kuruluşun uyum ve entegrasyon çalışmaları kapsamında odaklandıkları alanlar, projeler ve faaliyetler hakkında bilgiler sunulmuş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırma verileri, saha araştırmaları, görüşmeler, literatür taraması ve Resmi Yazışma veya Bilgi Edinme yöntemleriyle toplanarak analiz bölümünde sistematik bir şekilde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The wave of migration caused by Syrian refugees following the Syrian civil war has become one of the most prominent issues in recent years for Turkey in terms of politics and society. Turkey's open-door policy has led to a substantial influx of refugees into the country. These intense waves of migration directed toward Turkey since the onset of the Syrian civil war have the potential to result in social problems, crises, and ghettoization if proper adaptation and integration efforts are not implemented. Under these circumstances, local and international non-governmental organizations (NGOs) play a critical role. These organizations pursue various objectives, such as supporting Syrian citizens in Turkey to limit their migration to European countries, operating within the framework of human rights, gaining international recognition, and implementing projects related to Syrians. Furthermore, it is assessed that international NGOs operate in line with numerous known or yet unidentified goals. In this context, it is anticipated that these organizations, influenced by their centralized structures, may also incorporate different approaches, such as missionary activities, within their scope of operations. The aim of this study is to examine the wave of migration that emerged after the war and to analyze the roles and impacts of international NGOs in the adaptation and integration processes of refugees in Gaziantep. The study first addresses the civil society vision pursued by each NGO operating in Gaziantep in the context of their home countries' international agendas. In this regard, the estimated number of international NGOs in each state, their areas of operation, and the regions where their activities are concentrated have been explored. In the final part of the study, international NGOs conducting short- or long-term activities in Gaziantep are examined in detail. Their focus areas, projects, and activities within the scope of adaptation and integration efforts are presented and evaluated. The research data were collected through field studies, interviews, literature reviews, and official correspondence or information requests, and the findings are systematically presented in the analysis section.