Spor örgütlerinde yönetici davranışlarının kurumsal dijital dönüşüm düzeyi üzerine etkileri
The impact of managerial behaviours on level of corporate digital transformation in sports organizations
- Tez No: 922271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Yöneticilerin, yönetici davranışlarının kurumsal dijital dönüşüm düzeyi üzerine etkilerini belirleyerek bu değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve demografik değişkenlere göre karşılaştırmalarını yapmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında görev yapan 293 yönetici oluşturmaktadır. Araştırmada,“Kişisel Bilgi Formu”;“Spor Yöneticisi Davranış Ölçeği”ve“Dijital Dönüşüm Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 24 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız iki grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırmalarında One Way Anova ile değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla da Pearson Korelasyon analizi ve Regresyon analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to investigate the impact of managerial behaviors on the level of corporate digital transformation, to elucidate the relationship between these variables, and to conduct comparisons based on demographic variables. Materials and Methods: The sample of the study consists of 293 managers employed in the central and provincial organizations of the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Turkey. The data collection tools included a“Personal Information Form,”the“Sports Manager Behavior Scale,”and the“Digital Transformation Scale.”Data were analyzed using SPSS 24 statistical package. Independent sample t-tests were used for comparisons between two independent groups, One-Way ANOVA was used for comparisons among more than two independent groups, and Pearson correlation and regression analyses were conducted to examine the relationships between variables.