Ortaokul matematik öğretmenlerinin ev ödevine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
An investigation into middle school mathematics teachers' perspectives on homework
- Tez No: 922282
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖZMANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma ortaokul matematik öğretmenlerinin ev ödevi verme amaçlarını derinlemesine incelerken ödev verme uygulamalarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Öğretmenlerin verdikleri ödev türlerini, ödev verme sıklıklarını, öğrencinin ödeve ayırdığı zamanı, ödev verirken sınıf düzeyine ve sınıfın başarı düzeyine dikkat edip etmeme durumlarını, verilen ödeve kontrol ve geribildirimler sağlama durumlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma Gaziantep ilinde Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan 60 ilköğretim matematik öğretmeni ile yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemi olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile oluşturulmuştur. Çalışma nitel araştırma desenlerinden nitel betimsel araştırma deseni ile desenlenmiştir. Veri toplama aracı araştırmacı tarafından literatür taramalarına dayalı olarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonrasında görüşme yapılan ortaokul matematik öğretmenlerinin neredeyse tamamının ev ödevini gerekli gördüğü ve ödev verdiği belirlenmiştir. Katılımcı öğretmenlerin ödev verirken öğrenciye dersi tekrar ettirme, öğrenilenleri kalıcı hale getirme, pekiştirme, öğrendikleri üzerine düşündürme, ders çalışmaya mecbur etme, uygulama yaptırma, öğretimi ve öğrenciyi değerlendirme, sonraki derse hazırlık yapma, öğrenciye ders çalışma alışkanlığı kazandırma, sorumluluk bilinci kazandırma ve velilerin ödev isteğini karşılama amaçlarına sahip oldukları görülmüştür. Öğretmenler genellikle ders kitabından ya da kendi hazırladıkları çalışma kağıtlarından ödev verirken araştırma türünde ödev vermekten kaçınmaktadırlar. Bununla beraber öğretmenler genellikle konu sonlarında ya da her ders sonunda ödev vermektedir. Verilen ödevler genellikle bir saatten kısa sürmektedir. Öğretmenler ödev verirken sınıf seviyesi ve sınıf başarı düzeyini dikkate almaktadırlar. Öğretmenler kontrol ve geribildirim sağlanmasını gerekli görmekte, genellikle kontrolü sağlamakta ve geribildirim sunmaktadırlar. Elde edilen bulgulara göre ev ödeviyle ilgili öğretmenlere, kurumlara ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the purposes and practices of middle school math teachers regarding homework. It examines the types of homework assigned, the frequency of homework, the time students allocate to homework, whether teachers consider the grade level and success level of the class when assigning homework, and the control and feedback provided for the given homework. The study was conducted with 60 primary school mathematics teachers working under the Ministry of National Education in Gaziantep. The sample of the study was created using the convenience sampling method, one of the non-probability sampling methods. The study was designed with a qualitative descriptive research design. Data were collected using a semi-structured interview form prepared by the researcher based on literature reviews. The obtained data were analyzed using content analysis. The analysis results revealed that almost all middle school mathematics teachers interviewed considered homework necessary and assigned it. Teachers have various purposes when assigning homework, such as making students review lessons, making learning permanent, reinforcing learning, making students think about what they have learned, compelling them to study, making them practice, evaluating teaching and students, preparing for the next lesson, instilling study habits, instilling a sense of responsibility, and meeting parents' homework demands. Teachers generally avoid assigning research-type homework and prefer giving homework from textbooks or worksheets they prepare. Additionally, teachers usually assign homework at the end of topics or each lesson. The assigned homework usually takes less than an hour to complete. Teachers consider the class level and success rate when assigning homework. They view control and feedback as necessary and generally provide both.