Total histerektomi olan hastalarda hpv persistansı üzerine etkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting hpv persistence in patients with total hysterectomy
  1. Tez No: 922316
  2. Yazar: MESUT ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERKAN ALATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Serviks kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olup mortalite ve morbidite açısından ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Bu kanser türünün gelişiminde, yüksek riskli human papilloma virüsü (hrHPV) enfeksiyonları temel etken olarak kabul edilmektedir. Total histerektomi geçirmiş kadınlarda HPV enfeksiyonunun seyrini ve persistansını etkileyen faktörlerin incelenmesi, özellikle premalign ve malign süreçlerin anlaşılmasında kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışma retrospektif olarak planlanmış ve histerektomi sonrası HPV persistansı saptanan kadınların tıbbi kayıtları incelenmiştir. Araştırmada, hastaların yaş, parite, eğitim düzeyi, sigara kullanımı gibi demografik özelliklerinin yanı sıra, HPV enfeksiyonunun tipi ve tiplemesi, operasyon endikasyonları, bağışıklık durumu ve cinsel öykü gibi değişkenler değerlendirilmiştir. Bu veriler, HPV persistansının oluşum mekanizmalarının ve sürecini etkileyen potansiyel risk faktörlerinin belirlenmesine yönelik olarak analiz edilmiştir. Literatürde, HPV persistansının sigara kullanımı, yaş, bağışıklık sistemi durumu ve cinsel davranışlarla ilişkilendirildiği bilinmektedir. Bununla birlikte, histerektomi sonrası persistansın incelenmesiyle ilgili çalışmalar sınırlıdır. Bu araştırma, HPV enfeksiyonunun devam etmesine neden olan faktörlerin belirlenmesi ve bu süreçte etkili olabilecek bireysel ve çevresel unsurların ortaya konulması açısından önem taşımaktadır. HPV persistansının önlenmesi, malign dönüşüm süreçlerinin engellenmesi ve bu bağlamda uygun takip programlarının geliştirilmesi için temel bir gerekliliktir. Çalışmanın sonuçlarının, toplum sağlığını korumaya yönelik önlemler geliştirilmesine katkıda bulunması beklenmektedir. Bu çalışmada, histerektomi sonrası HPV persistansı ve buna bağlı olarak gelişen VaIN risk faktörleri değerlendirilmiştir. Bulgular, yaşın HPV persistansı için anlamlı bir risk faktörü olduğunu ve yaş ilerledikçe persistans riskinin arttığını göstermiştir. Ayrıca, sigara kullanımının HPV persistansı ile anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. HPV 16, persistans ve VaIN gelişiminde en güçlü etkene sahip HPV tipi olarak belirlenmiş ve özellikle bu hastaların yüksek risk altında olduğu vurgulanmıştır. Bunun yanı sıra, HSIL öyküsü olan tüm hastalarda VaIN saptanması, bu hasta grubunun postoperatif dönemde daha yakından takip edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, HPV persistansı ve VaIN gelişimi ile ilişkili faktörlerin daha iyi anlaşılmasına ve risk gruplarının belirlenmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is one of the most common types of cancer among women, representing a significant public health concern due to its high mortality and morbidity rates. High-risk human papillomavirus (hrHPV) infections are recognized as the primary cause of cervical cancer development. Understanding the persistence of HPV infections in women who have undergone total hysterectomy is critical for clarifying the underlying mechanisms of premalignant and malignant processes. This retrospective study examines the medical records of women diagnosed with HPV persistence after hysterectomy. The study evaluates variables such as age, parity, educational level, smoking habits, HPV type and subtyping, surgical indications, immune status, and sexual history. These factors were analyzed to identify potential risk factors influencing the persistence of HPV infections and to understand the mechanisms underlying the infection's progression. Existing literature highlights that HPV persistence is associated with factors such as smoking, age, immune system status, and sexual behavior. However, studies specifically investigating HPV persistence after hysterectomy remain limited. This research is significant in identifying individual and environmental factors contributing to the continuation of HPV infections and their clinical implications. Preventing HPV persistence is essential to mitigating malignant transformation and highlights the importance of developing effective follow-up programs. The findings of this study are expected to contribute to public health initiatives aimed at preventing HPV-related diseases and improving overall community health. In this study, HPV persistence and the associated risk factors for VaIN development after hysterectomy were evaluated. The findings showed that age is a significant risk factor for HPV persistence, with the risk increasing as age progresses. Additionally, smoking was found to be significantly associated with HPV persistence. HPV 16 was identified as the most influential HPV type in the development of persistence and VaIN, highlighting that patients with this type are at higher risk. Furthermore, the detection of VaIN in all patients with a history of high-grade lesions (HSIL) emphasizes the need for closer postoperative follow-up in this patient group. These results contribute to a better understanding of the factors associated with HPV persistence and VaIN development and aid in identifying high-risk groups.