Psöriazisli hastalarda serum catestatin düzeyinin hastalık şiddetiyle ve metabolik parametrelerle ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of serum catestatin levels with disease severity and metabolic parameters in patients with psoriasis
  1. Tez No: 922327
  2. Yazar: ONUR KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Psöriazis, dünya nüfusunun yaklaşık %2'sini etkileyen, genellikle deri ve eklemleri tutan, sistemik komorbiditelerin de eşlik edebildiği kronik seyirli inflamatuvar bir hastalıktır. Genetik ve çevresel faktörler hastalık patogenezinde birlikte rol oynar. Kromogranin A'nın çeşitli dokularda proteolitik işlenmesi sonucu birçok aktif peptid oluşur. Bunlar içerisinde catestatinin (CST) antimikrobiyal peptid özelliklere sahip olduğu ve vücutta çeşitli anti adrenerjik, antihipertansif ve anti inflamatuvar etkilere aracılık ettiği, leptin sinyalizasyonunu düzenleyerek lipit metabolizmasında önemli rolü olabileceği düşünülmüştür. Literatürde psöriazisli hastalarda serum CST düzeylerinin değerlendirildiği bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmamızda, psöriazisin kronik inflamatuvar bir hastalık olması ve çeşitli komorbiditelerle yakın ilişkisi nedeniyle CST'nin hasta ve sağlıklı kontrol gruplarında serum düzeylerinin karşılaştırılması amaçlandı. Hastalık şiddeti ve metabolik parametrelerle ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya 70 psöriazis hastası ve 70 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hasta ve kontrol gruplarında hs-CRP, rutin biyokimya parametreleri, serum lipid profilleri ölçüldü. Serum CST düzeyleri de ELISA yöntemi ile çalışıldı. Ayrıca hasta ve kontrol gruplarının vücut kitle indeksi, tansiyon, nabız, bel ve kalça çevresi ölçümleri kaydedildi. Veriler SPSS 29.0 ve Minitab 18 programı ile analiz edildi. Çalışmanın sonuçlarında; hasta ve kontrol grubunda serum CST düzeylerinin ortanca değerleri sırasıyla 0,519 (0,267) ve 0,453 (0,231) ng/ml olarak bulunmuş olup iki grup arasında serum CST düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p=0,013). Tırnak tutulumu olan hastalarda olmayanlara göre serum CST ortanca değerleri istatiksel açıdan anlamlı düşük saptanmıştır (p=0,037). Ancak serum CST düzeyleri ile PASI ve NAPSI skoru arasında anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Psöriazis gelişiminde rol oynayabilecek risk faktörleriyle birlikte çok değişkenli lojistik regresyon analizinde catestatin düzeyindeki artışın psöriazis gelişim riskini 6,8 kat arttırdığı saptandı (p=0,027). Çalışmamızın psöriazis patogenezine ve hastalığa eşlik eden komorbiditelerin önüne geçilmesi doğrultusunda geliştirilebilecek yeni tedavi modalitelerine yönelik yapılacak çalışmalara ön ayak olabileceğini düşünüyoruz. Hem serum hem de doku düzeyinde yapılacak kapsamlı vaka serileriyle, psöriazis patogenezinin ve CST'nin psöriazisteki rolünün daha iyi bir şekilde aydınlatılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic inflammatory disease that affects approximately 2% of the global population, primarily involving the skin and joints, and may be accompanied by systemic comorbidities. Both genetic and environmental factors play a role in the disease pathogenesis. Proteolytic processing of Chromogranin A in various tissues results in the formation of several active peptides. Among these, it has been proposed that catestatin (CST) possesses antimicrobial peptide properties and mediates various anti-adrenergic, antihypertensive, and anti-inflammatory effects, potentially playing a significant role in lipid metabolism by regulating leptin signaling. A review of the literature did not identify any studies evaluating serum CST levels in patients with psoriasis. In our study, due to the chronic inflammatory nature of psoriasis and its close relationship with various comorbidities, the objective was to compare the serum CST levels between patients and healthy control groups. Additionally, the relationship between disease severity and metabolic parameters was investigated. The study included 70 psoriasis patients and 70 healthy volunteers. In both the patient and control groups, hs-CRP, routine biochemical parameters, and serum lipid profiles were measured. Serum CST levels were also assessed using the ELISA method. Furthermore, body mass index, blood pressure, pulse, and waist and hip circumference measurements were recorded for both groups. Data analysis was performed using SPSS 29.0 and Minitab 18 software. The results of the study showed that the median serum CST levels in the patient and control groups were 0.519 (0.267) ng/ml and 0.453 (0.231) ng/ml, respectively, with a statistically significant difference found between the two groups (p=0.013). In patients with nail involvement, median serum CST levels were significantly lower compared to those without (p=0.037). However, no significant correlation was found between serum CST levels and PASI or NAPSI scores. In the multivariable logistic regression analysis, it was determined that an increase in catestatin levels increased the risk of developing psoriasis by 6.8 times (p=0.027), when considering risk factors that may play a role in the development of psoriasis. We believe that our study could contribute to the development of new therapeutic modalities aimed at preventing the pathogenesis of psoriasis and associated comorbidities. Comprehensive case series at both serum and tissue levels are necessary to further elucidate the pathogenesis of psoriasis and the role of CST in psoriasis.