Ebu'l-Hasan Ali b. Ömer b. Ahmed Ed-Darekutni'nin kırk hadis cüzü
The Forty hadiths of Ed-Darekutni
  1. Tez No: 92234
  2. Yazar: RECEP YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SANDIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET İslam kültür ve medeniyetinin ortaya çıkışı ve hızlı yükselişine zemin hazırlayan etkenlerin en önemlisi İslâm dininin ilme verdiği önemdir. İndirilen vahyin insanlar arasında yayılabilmeşini temin amacıyla ffe Peygamber'in almış olduğu“yaz» He tespit”tedbirinin bir sonucu olarak müslümanlar okuma-yazmaya büyük önem yermiştir, Özellikle hicretten şoma, Kur'an âyetlerinin dışında bile olsa, O'nun tebliğ ettiklerini yazı ile tespit eden birçok sahibinin varlığını bilmekteyiz. İslam'daki“tebliğ”emri ile de yalandan alâkalı olarak gelişen bu çalışmalar, Hz. Peygamber'in vefatından sonra özellikle birinci ve ikinci hicrî asırlarda geniş çapta bir hadis edebiyatının ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Daha çok yazılı olarak gelişen bu edebî faaliyet, özellikle hicrî üçüncü asırda telif edilen başta“Kütub-i Sitte”olmak üzere sistemli ve kapsamlı hadis malzemeleri sayesinde zirve noktasına ulaşmıştır. Hicrî üçüncü asırda telif edilen bu hadis eserleri, daha önceki asırlarda tedvin edilen yazılı hadis malzemelerinin, tasnife tâbi tutularak sistematik bir biçimde yeniden yapılandırılmalarından ibarettir. Bu da, özellikle Batı'da yaygın olan, hicrî üçüncü asır hadis musannefâtmın folklorik ve şifahî nitelikteki malzemelere dayandığı şeklindeki müsteşrik görüşünü geçersiz kılmaktadır. Bu hadis Cüz'ü üzerindeki çalışmamızı, ilk dönem yazılı hadis malzemelerini ortaya çıkararak ilim âlemine kazandırmak ve özellikle Batı'da yaygın olan bu tür mesnetsiz iddialara cevap vermek amacıyla yapmaktayız. Bu çalışmamızda, hadis edebiyatının geçirdiği intikal devrelerini ve neticesinde oltaya çıkan hadis musannefâtı ile bunların bir türü olan“Kırk hadis edebiyatını tanıttık. Ayrıca Cüz'ün tavsif ve tanıtımının yam sıra müellifinin hayatı ve ilmî şahsiyetini de ortaya koyduk. Cüz'de yer alan hadislerin tahkik ve tahriclerini de yaparak, düzeltmeleri sayfa sonlarındaki dipnotlarda gösterdik. Hadislerin tahkik ve tahririnde ise”Kütüb-i Tis'awyı esas aldık. vm HC YÜKSEKÖĞRETİM KURDLU
Özet (Çeviri)
SUMMARY The most important reason which laid groundwork for the outbreak and the rapid growth of Islamic culture and civilization is the importance which Islam Religion has always given to science. As a result of“determining by writing”, which had been taken as a precaution by Hz. Muhammed on purpose of ensuring the revelation spread amongst human beings, Muslims had given great importance to reading and writing. We have known a lot of friends of Hz. Muhammed's who had written down his words especially after the Hegira, even if they were out of the verses of Koran. After the Prophet died, especially during the first and second centuries of muslim calendar, these works which had grown as being closely related to the notifying command of Islam Religion laid the groundwork for a great hadith literature to come into being. This literary activity, which developed mostly in writing, reached its highest level in favour of systematic and comprehensive hadith books such as“Kütüb-i Sitte”which had compiled in the third century of Muslim calendar. These hadith works, which had been compiled in the third century of the Hegira, consist of systematic reforms obtained by the classification of the written hadith studies which had been codified before. And, this vanishes the orientalist's idea on which the hadith classifications in the third century of the Hegira depend on the folkloric and verbal materials. The purpose of our study on this hadith booklet is to find out the first period hadiths and to give an answer for those unsupported claims that are prevalent especially in the West.In our study, we have introduced the transition periods of the hadith literature and the classified hadiths, and also“The Forty Hadiths Literature”which is a type of the hadith classifications. Not only have we described and introduced the booklet, we have also mentioned about the author's life of the booklet and his scientific personality. We have done the revisions of the hadiths and pointed out the references. In addition to that, we have presented the revisions and the references in the footnotes which are at the bottom of the page. We have based the revisions and the references of the hadiths on“Kütüb-i Tis'a”.