Menopozal eş destek ölçeği(MED-Ö) Türkçe geçerlik ve güvenirliği
Turkish validity and reliability of menopausal spouse support scale
- Tez No: 922415
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN, DR. FATMA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı,“Menopozal Eş Destek Ölçeği (Menopausal Spouse Support Scale)”ni Türkçe 'ye uyarlayarak geçerlik ve güvenirliğini tespit etmektir. Metodolojik tipte yürütülen bu araştırmanın örneklemine 176 kadın dahil edilmiştir. Araştırma verileri yüz yüze görüşme metodu aracılığıyla kişisel bilgi formu ve menopozal eş destek ölçeği ile toplanmıştır. Ölçeğin Dil ve Kapsam (İçerik) Geçerliliğinden sonra verilerin analizi Doğrulayıcı ve Açıklayıcı Faktör Analizi, Cronbach's Alfa Katsayısı, Madde Toplam Korelasyonu, Zamana Karşı Değişmezlik, İki Yarı Güvenirlik ve Alt – Üst %27'lik Dilim Karşılaştırılmasıyla yapılmıştır. Menopozal Eş Destek Ölçeğinin dil geçerliliği çeviri-geri çeviri metodu ile sağlandıktan sonra kapsam geçerliliği uzman görüşleri doğrultusunda gerekli revizyonlar yapılarak sağlanmıştır. Yapılan faktör analizleri sonucunda Menopozal Eş Destek Ölçeğinin orijinal ölçek yapısında olduğu gibi dört alt boyuttan oluştuğu bulunmuştur. Ölçeğin açıklanan varyansı %70.824 olarak istenilen düzeyde bulunmuş olup faktör yükleri 0.65 ile 0,84 arasındadır. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğe yönelik saptanan uyum indeksi değerleri; x2/SD değeri 1.60, GFI 0.99, AGFI 0.99, CFI 1.00, RMSEA 0.059 ve SRMR 0.050 olarak saptanmıştır ve bu değerler sonucunda ölçekte hiçbir modifikasyon yapılmadan ölçeğin bu şekli ile kabul edilebilir olduğu tespit edilmiştir. Ölçeğin Cronbach alfa katsayısı 0.93 bulunmuştur. Ölçeğin tüm maddelerine ait madde toplam korelasyonlarının 0.40'ın üzerinde olduğu dolayısıyla ölçekten herhangi bir maddenin silinmesine gerek olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the validity and reliability of the“Menopausal Spouse Support Scale”by adapting it into Turkish. The sample of this methodological study included 176 women. The research data were collected through face-to-face interviews using a personal information form and menopausal partner support scale. After the language and content validity of the scale, the data were analyzed using confirmatory and exploratory factor analysis, Cronbach's alpha coefficient, item-total correlation, time invariance, two-half reliability, and comparison of the lower and upper 27%. After the language validity of the Menopausal Spousal Support Scale was ensured by the translation-back translation method, content validity was ensured by making the necessary revisions in line with expert opinions. As a result of the factor analysis, it was found that the Menopausal Spousal Support Scale consisted of four sub-dimensions as in the original scale structure. The explained variance of the scale was found to be at the desired level as 70.824% and the factor loads were between 0.65 and 0.84. As a result of confirmatory factor analysis, the fit index values for the scale were determined as x2/SD value 1.60, GFI 0.99, AGFI 0.99, CFI 1.00, RMSEA 0.059 and SRMR 0.050 and as a result of these values, it was determined that the scale was acceptable in this form without any modification. Cronbach's alpha coefficient of the scale was 0.93. It was concluded that the item-total correlations of all items of the scale were above 0.40, so there was no need to delete any item from the scale.