Işığın madde ile etkileşimi ünitesinin react stratejisi ile öğretiminin öğrencilerin bilimsel süreç becerilerine, motivasyonuna ve akademik başarılarına etkisi
The effects of teaching the interaction of light with matter unit with react strategy on students' scientific process skills, effects on motivation and academic achievement
  1. Tez No: 922414
  2. Yazar: DİDEM KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN İNCE AKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı; Işığın Madde ile Etkileşimi ünitesinin REACT Stratejisi ile öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerine, motivasyonlarına ve akademik başarılarına etkisini incelemektir. Araştırmada ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep ili MEB'e bağlı devlet okulunda öğrenim gören toplam 60 7. Sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada deney grubunda (N=30) REACT stratejisi, kontrol grubunda (N=30) ise fen bilgisi dersi müfredat programı uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak“Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği”“Fen Öğrenme Motivasyon Ölçeği ve ”Işığın Madde ile Etkileşimi Ünitesi Akademik Başarı Testi" kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubuna ön test ve son test olarak uygulanan veri toplama araçlarından elde edilen verilerin analizinde bağımsız gruplar t-testi bağımlı gruplar t- testi, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ve ANCOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney grubu öğrencilerinin bilimsel süreç becerileri, fen öğrenmeye yönelik motivasyonları ve akademik başarıları ön son test puanları arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Her iki grubun bilimsel süreç becerileri ve başarı son test puanları arasında anlamlı farklılık bulunurken, motivasyon son test puanları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This learning objective focuses on teaching the Interaction of Light with Matter unit with the REACT Strategy on the scientific processes, motivations and academic achievements of 7th grade students. A quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group was used in the research. The study group consisted of a total of 60 7th grade students studying in a state school affiliated to the Ministry of National Education in Gaziantep. In the study, the REACT strategy was applied to the experimental group (N=30) and the science course curriculum program was applied to the control group (N=30).“Science Process Skills Scale”,“Science Learning Motivation Scale and ”Academic Achievement Test of the Unit of Interaction of Light with Matter" were used as data collection tools. In the analysis of the data obtained from the data collection tools applied as pre-test and post-test to the experimental and control groups, independent samples t-test, dependent samples t-test, Mann-Whitney U test, Wilcoxon Signed Ranks test and ANCOVA test were used. As a result of the research, a significant difference was found between the pre-post test scores of the experimental group students in terms of scientific process skills, motivation for learning science, and academic achievement. While there was a significant difference between the scientific process skills and achievement post-test scores of both groups, no significant difference was found between the motivation post-test scores.