Web 2.0 araçları ve proje uygulamaları ile yürütülen 5E öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarılarına ve dijital okuryazarlıklarına etkisi
The impact of the 5E learning model conducted with web 2.0 tools and project applications on students' academic achievement and digital literacy
- Tez No: 922416
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SERT ÇIBIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı 'Işığın Madde ile Etkileşimi' ünitesinin Web 2.0 araçları ve proje uygulamaları ile yürütülen 5E öğrenme modeline göre işlenmesinin öğrencilerin bu konudaki akademik başarılarına ve dijital okuryazarlığa etkisini incelemek ve deney grubu öğrencilerine uygulanan açık uçlu soru formu ve günlükler yardımıyla proje uygulamaları ve Web 2.0 araçları hakkındaki düşüncelerini belirlemektir. Bu çalışma karma yöntem araştırma desenlerinden açıklayıcı desen türüne göre tasarlanmıştır. Çalışma 2023-2024 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde Çorum ili Alaca ilçesindeki bir devlet ortaokulun 7. sınıf düzeyindeki iki şubede öğrenim gören 64 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu seçkisiz örnekleme yöntemine göre belirlenmiş olup deney ve kontrol grubunda 14 kız 18 erkek öğrenci olmak üzere toplam 32 öğrenci yer almaktadır. Çalışmada her iki grupla“Işığın Madde ile Etkileşimi”ünitesi konu ve kazanımlarına göre ders işlenmiştir. Konular kontrol grubunda bulunan öğrencilerle 5E öğrenme modeline, deney grubunda bulunan öğrencilerle Web 2.0 uygulamaları ve proje uygulamaları ile yürütülen 5E öğrenme modeline uygun şekilde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nicel veri toplama aracı olarak 'Işığın Madde ile Etkileşimi Akademik Başarı Testi (IMEABT)' ve“Dijital Okuryazarlık Ölçeği (DOÖ)”uygulanmıştır. IMEABT 20 sorudan oluşan çoktan seçmeli bir testtir ve DOÖ 17 maddelik beşli likert tipi bir ölçektir. Nitel veriler öğrenci günlükleri ve araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmanın nicel veri analizinde“SPSS-27”paket programı kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi öncesinde verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Willk testi ile kontrol edilmiştir. IMEABT ve DOÖ ölçüm araçlarına göre grupları karşılaştırmak için parametrik olarak ilişkisiz gruplar t-testi kullanılmıştır. Deney grubu ile kontrol grubunun IMEABT ve DOÖ ön test ve son test puanlarını karşılaştırmak amacıyla ilişkili gruplar t-testi kullanılmıştır. Yapılan uygulamanın anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığını belirlemek amacıyla Tekrarlı Ölçümler İçin İki Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Ayrıca deney grubu öğrencilerinden her hafta öğrenci günlükleri alınmış ve araştırma süreci sonunda proje uygulamaları ile Web 2.0 araçlarına ilişkin yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanarak elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmada, Web 2.0 araçları ve proje uygulamaları ile yürütülen 5E öğrenme modelinin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin akademik başarıları, 5E öğrenme modelinin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarılarına kıyasla anlamlı düzeyde yüksek olduğu, dijital okuryazarlıkları açısından ise deney grubu öğrencilerinin puan ortalamaları, kontrol grubu öğrencilerinin puan ortalamalarına kıyasla anlamlı bir farklılık bulunmadığı görülmüştür. Öğrenci görüşleri değerlendirildiğinde 5E öğrenme modelinde kullanılan Web 2.0 araçları ile proje tabanlı öğrenme yöntemi uygulamalarının konunun daha iyi anlaşılmasına ve öğrenilmesine fayda sağladığını ifade etmişlerdir. Bu ifadeler akademik başarıyı destekler niteliktedir. Başka bir ifade olan teknolojiyi eğitim için daha fazla kullandıkları da dijital okuryazarlıklarını destekler niteliktedir. Sonuç olarak fen bilimleri dersinde Web 2.0 araçları ve proje yönteminin uygulandığı 5E öğrenme modelinden yararlanılmasının öğrencilerin akademik başarılarına etkisinin olduğu, ancak dijital okuryazarlıklarına etkisinin olmadığı söylenebilir. Öğrenci günlüğü ve yapılan görüşme formundan elde edilen veriler incelendiğinde ise yapılan çalışmanın dersin anlaşılması ve öğrenilmesinde fayda sağladığı aynı zamanda öğrencilerin teknoloji kullanım alanlarını daha fazla eğitime yönelttikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of teaching the 'Interaction of Light with Matter' unit according to the 5E learning model with Web 2.0 tools and project applications on students' academic achievement and digital literacy in this subject and to determine their thoughts about project applications and Web 2.0 tools with the help of open-ended questionnaire and diaries applied to the experimental group students. This study was designed according to the explanatory design type, one of the mixed method research designs. The study was conducted in the spring semester of the 2023-2024 academic year with 64 students studying in two 7th grade classes of a public secondary school in Alaca district of Çorum province. The study group was determined according to the random sampling method and there were 32 students in total, 14 female and 18 male students in the experimental and control groups. In the study, the lesson was taught with both groups according to the topics and achievements of the“Interaction of Light with Matter”unit. The topics were carried out in accordance with the 5E learning model with the students in the control group and with the 5E learning model carried out with Web 2.0 applications and project applications with the students in the experimental group. In the study, 'Interaction of Light with Matter Academic Achievement Test (ILMAAT)' and 'Digital Literacy Scale (DLS)' were applied as quantitative data collection tools. ILMAAT is a multiple-choice test consisting of 20 questions and DLS is a five-point Likert-type scale with 17 items. Qualitative data were obtained using student diaries and a semi-structured interview form developed by the researcher.“SPSS-27”package program was used in the quantitative data analysis of the study. Before analyzing the quantitative data, it was checked whether the data were normally distributed or not with the Shapiro-Willk test. Unrelated groups t-test was used parametrically to compare the groups according to the ILMAAT and DLS measurement tools. Paired samples t-test was used to compare the pretest and posttest scores of the experimental group and the control group on the ILMAAT and DLS. Two-Way Analysis of Variance for Repeated Measures was applied to determine whether the application created a significant difference. In addition, student diaries were taken from the experimental group students every week and at the end of the research process, a semi-structured interview form regarding project applications and Web 2.0 tools was applied and the data obtained were analyzed by content analysis method. In the study, it was found that the academic achievement of the experimental group students in which the 5E learning model was applied with Web 2.0 tools and project applications was significantly higher than the academic achievement of the control group students in which the 5E learning model was applied, and there was no significant difference in the mean scores of the experimental group students compared to the mean scores of the control group students in terms of their digital literacy. When the students' opinions were evaluated, they stated that the Web 2.0 tools used in the 5E learning model and the project-based learning method applications provided a better understanding and learning of the subject. These statements support academic achievement. Another statement, that they use technology more for education, also supports their digital literacy. As a result, it can be said that using Web 2.0 tools and the 5E learning model in which the project method is applied in the science course has an effect on students' academic achievement, but not on their digital literacy. When the data obtained from the student diary and the interview form were analyzed, it was seen that the study was beneficial in understanding and learning the lesson, and at the same time, students directed their technology usage areas to more education.