Fen bilgisi öğretmen adaylarının fen laboratuvarı kullanımına yönelik öz yeterliklerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examining the self-efficacy of pre-service science teachers regarding the use of science laboratories based on various variables
  1. Tez No: 922418
  2. Yazar: GAMZE ŞİMAL GÜNEY YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Öğrencilere bilimsel süreç becerileri kazandırmanın yollarından biri deney yapmaktır. Bu nedenle süreci yönetecek fen bilgisi öğretmeninin laboratuvara yönelik yüksek bir öz-yeterliliğe sahip olması süreci olumlu etkileyecektir. Bir fen bilgisi öğretmen adayının mesleki dönemde fen laboratuvarında göstereceği performansın lisans döneminde aldığı eğitimden ve laboratuvara yönelik öz-yeterlik inancından büyük ölçüde etkilenmesi beklenmektedir. Bu çalışmada fen bilgisi öğretmen adaylarının çeşitli değişkenlere göre fen laboratuvarına yönelik öz yeterliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. 2022-2023 öğretim yılında gerçekleşen çalışmada Ankara'da bir üniversitede eğitim gören Fen Bilgisi Öğretmenliği lisans programının birinci, ikinci, üçüncü dördüncü sınıf öğrencilerinden 202 öğrenciye ulaşılmıştır. Tarama yönteminin kullanıldığı çalışmada Kızkapan ve Saylan-Kırmızıgül (2021) tarafından oluşturulan öz yeterlik ölçeği öğrencilere uygulanmıştır. Öğretmen adaylarının demografik bilgileri araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ile toplanmıştır. Öz yeterlik puanlarında çeşitli değişkenlere göre anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılmış ve elde edilen bulgular öz-yeterlik puanlarında cinsiyet, lisans döneminde deney yapma, lisans döneminde laboratuvar güvenliği dersi alma durumuna göre anlamlı bir fark olmadığını ancak sınıf düzeyine, genel ortalamaya, lisans öncesi dönemde laboratuvarda deney yapma, lisans döneminde deney tasarlama ve lisans döneminde laboratuvar kazası yaşama durumuna göre anlamlı fark olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the ways to equip students with scientific process skills is through conducting experiments. Therefore, having high self-efficacy in laboratory management is expected to positively influence the process for a science teacher. The performance of a prospective science teacher in a laboratory setting during their professional career is anticipated to be significantly influenced by the education they receive during their undergraduate studies and their self-efficacy beliefs regarding the laboratory. This study aimed to examine the self-efficacy of prospective science teachers towards the science laboratory based on various variables. Conducted during the fall semester of the 2022-2023 academic year, the study reached 202 students enrolled in the Science Teacher Education undergraduate program in a university in Ankara, spanning first, second, third, and fourth-year students. The study, utilizing a survey method, applied the self-efficacy scale developed by Kızkapan and Saylan-Kırmızıgül (2021). The demographic information of the prospective teachers was collected using a personal information form prepared by the researcher. The study investigated whether there was a significant difference in self-efficacy scores based on gender or class level. The findings indicated no significant difference in self-efficacy scores based on gender, conducting experiments during the undergraduate period, or taking a laboratory safety course during undergraduate studies. However, significant differences were found based on class level, overall GPA, prior experience conducting experiments in a laboratory before university, designing experiments during undergraduate studies, and experiencing laboratory accidents during undergraduate education.