Ters yüz öğrenme modelinin 7. sınıf öğrencilerinin fen eğitimine yönelik motivasyonuna ve dijital okuryazarlığına etkisi
The effect of flipped learning model on 7th grade students' motivation and digital literacy towards science education
  1. Tez No: 922421
  2. Yazar: MUKADDER GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, yedinci sınıf fen bilimleri dersi“Işığın Madde ile Etkileşimi”ünitesinin öğretiminde ters yüz öğrenme modelinin, öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik motivasyonları ve dijital okuryazarlık üzerindeki etkisini incelemektedir. Günümüzde dijital araçların eğitim sürecinde kullanımı giderek önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda, öğrencilerin öğrenme süreçlerinde daha aktif hale gelmelerine olanak tanıyan ters yüz öğrenme modeli, yenilikçi yaklaşımlardan bir tanesi olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırmada, ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin motivasyonlarını artırıp artırmadığı ve dijital okuryazarlıklarını geliştirme potansiyeli taşıyıp taşımadığı incelenmiştir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Ankara ilinde bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 47 yedinci sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışma, 23 öğrencinin yer aldığı deney grubu ve 24 öğrencinin bulunduğu kontrol grubu olmak üzere iki grup halinde yürütülmüştür. Dersler, deney grubunda ters yüz öğrenme modeliyle yürütülürken, kontrol grubuyla mevcut fen bilimleri öğretim programı uygulanmıştır. Araştırma da veri toplama aracı olarak, öğrencilerin dijital okuryazarlıklarını ölçmek için“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”ve fen bilimleri dersine yönelik motivasyonu ölçmek için“Fen Eğitiminde Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 29 programı ile gerçekleştirilmiş, ölçeklerin normallik ve homojenlik varsayımlarını sağlaması sonucunda parametrik testlerden bağımlı ve bağımsız örneklem t-testleri uygulanmıştır. Araştırmanın başlangıcında her iki gruba da ölçekler uygulanmış ve gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bulgular, ters yüz öğrenme modelinin kullanıldığı deney grubundaki öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik motivasyonlarının kontrol grubuna kıyasla daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, dijital okuryazarlık düzeyinde deney grubunun ortalama puanında artış gözlemlenmesine rağmen, bu artış istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmamıştır. Sonuç olarak, ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin fen bilimleri dersine yönelik motivasyonlarını olumlu yönde etkilediği, ancak dijital okuryazarlık becerileri üzerinde belirgin bir etkiye sahip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, ters yüz öğrenme modelinin motivasyon artırıcı bir yöntem olarak etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the flipped learning model on students' motivation towards science and digital literacy in the teaching of the“Interaction of Light with Matter”unit in the seventh-grade science course. Today, the use of digital tools in the educational process is increasingly gaining importance. In this direction, the flipped learning model, which allows students to become more active in their learning processes, is considered as one of the innovative approaches. In this study, it was examined whether the flipped learning model increases students' motivation and has the potential to develop their digital literacy. In the study, a quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group, which is one of the quantitative research methods, was used. The study group consists of 47 seventh-grade students studying at a state secondary school in Ankara in the spring semester of the 2023-2024 academic year. The study was conducted in two groups: an experimental group with 23 students and a control group with 24 students. The lessons were conducted with the flipped learning model in the experimental group, while the current science curriculum was applied to the control group. In the study, the“Digital Literacy Scale”was used to measure students' digital literacy and the“Motivation Scale in Science Education”was used to measure motivation towards science lessons as data collection tools. The data were analyzed with the SPSS 29 program, and dependent and independent t-tests were applied as a result of the scales providing normality and homogeneity assumptions. At the beginning of the study, scales were applied to both groups and it was determined that there was no significant difference between the groups. The findings obtained at the end of the study show that the students in the experimental group, where the flipped learning model was used, had higher motivation towards science lessons compared to the control group. Although an increase was observed in the average score of the experimental group at the level of digital literacy, this increase did not create a statistically significant difference. As a result, it was concluded that the flipped learning model positively affected students' motivation towards science lessons but did not have a significant effect on digital literacy skills. These results show that the flipped learning model can be effective as a motivation-enhancing method.