Oyunlaştırma destekli biçimlendirici değerlendirme tasarımının geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi
Development, implementation and evaluation of gamification based formative assessment design
- Tez No: 926820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Biçimlendirici değerlendirme, geri bildirimi merkezine alan, bu sayede öğrencilerin eksik/yanlış öğrenmelerini anında düzenleyerek öğretim sürecinin daha sağlam adımlarla ilerlemesini sağlayan bir yaklaşımdır. Öğretim sürecinde önemli bir yere sahip olan biçimlendirici değerlendirme süreci, öğrencilerin motivasyonunu arttıran ve öğrenmeyi ilgi çekici hale getiren oyunlaştırma ile tasarlandığında daha etkili olmaktadır. Bu bağlamda, biçimlendirici değerlendirme oyunlaştırma temelinde tasarlanarak daha etkili ve motive edici bir süreç oluşturulması ve oluşturulan bu oyunlaştırma destekli biçimlendirici değerlendirme sürecinin etkililiğinin incelenmesi bu çalışmanın amacıdır. Bu çalışma biçimlendirici değerlendirme sürecinin oyunlaştırma ile nasıl daha etkili olacağı ve oyunlaştırılmış biçimlendirici değerlendirmenin uygulanabilirliği hakkında bilgiler sunması bakımından literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada nicel ve nitel yöntem sıralı bir şekilde birbirini tamamladığından“Açımlayıcı Sıralı Karma Yöntem”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında Türkiye'nin güneydoğusunda bir il merkezi devlet ortaokulunda öğrenim gören altıncı sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Deney grubunda 21, kontrol grubunda 19 öğrenci olmak üzere toplam 40 öğrenci ile çalışılmıştır. Çalışmada deney ve kontrol grubunda EdApp sistemi ile biçimlendirici değerlendirme süreci uygulanırken deney grubunda bu sürece oyunlaştırma entegre edilmiştir. Çalışmanın sonucunda oyunlaştırmanın öğrencilerin akademik başarısında olumlu etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin oyunlaştırma destekli biçimlendirici değerlendirmeye yönelik algıları incelendiğinde cinsiyetin algı üzerinde bir etkisi olmadığı ancak öğrencinin bildiği oyunlaştırma uygulaması sayısının algı üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dijital teknolojiye yönelik tutuma bakıldığında oyunlaştırmanın öğrencilerin tutumları üzerinde bir etkisi olmadığı görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin oyunlaştırma destekli biçimlendirici değerlendirmeye yönelik düşüncelerinin olumlu olduğu görülmüştür. Oyunlaştırma destekli biçimlendirici değerlendirme tasarımının değerlendirilmesi süreci Bowyer ve Chamber'ın (2017) harmanlanmış öğrenme tasarımlarını değerlendirme çerçevesi esas alınarak yapılmış ve bu tasarımının uygulanabilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Formative assessment is an approach that puts feedback at the centre, thus enabling the teaching process to proceed with more solid steps by instantly regulating students' incomplete / incorrect learning. The formative assessment process, which has an important place in the teaching process, is more effective when it is designed with gamification, which increases students' motivation and makes learning interesting. In this context, the aim of this study is to create a more effective and motivating process by designing formative assessment on the basis of gamification and to examine the effectiveness of this gamification-supported formative assessment process. It is thought that this study will contribute to the literature in terms of providing information about how the formative assessment process will be more effective with gamification and the applicability of gamified formative assessment. Since quantitative and qualitative methods complement each other in a sequential manner,“Exploratory Sequential Mixed Method”was used in the study. The study group of the research consists of 6th grade students studying in a state secondary school in Southest Turkey and in the 2023-2024 academic years. A total of 40 students were studied, 21 in the experimental group and 19 in the control group. In the study, while the formative assessment process was applied with the EdApp system in the experimental and control groups, gamification was integrated into this process in the experimental group. As a result of the study, it was concluded that gamification had a positive effect on students' academic achievement. When the students' perceptions towards gamification-supported formative assessment were examined, it was concluded that gender had no effect on perception, but the number of gamification applications known by the student had an effect on perception. When the attitude towards digital technology was examined, it was seen that gamification had no effect on students' attitudes. In addition, it was seen that students' thoughts towards gamification-supported formative assessment were positive. The evaluation process of the gamification-supported formative assessment design was based on Bowyer and Chambers' (2017) framework for evaluating blended learning designs and it was concluded that this design was applicable.