Dönüşümcü liderliğin personel güçlendirme ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi
The effect of transformational leadership on employee empowerment and organizational commitment
- Tez No: 922446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yaşanan teknolojik ve toplumsal değişimler, artan eğitim düzeyi, çalışanların iş algılarında yaşanan değişimler, işletmelerin yönetim stratejilerinde de değişimlere neden olmuştur. Bu doğrultuda insanlık var olduğundan beri gelişme gösteren liderlik de değişmiş ve işletmelerin hayatta kalmasında büyük rol oynayan personel güçlendirme ve örgüte bağlılık gibi konular üzerinde de daha fazla durulmaya başlanmıştır. Liderliğin günümüzdeki türlerinden biri geleneksel liderlik anlayışının tersine çalışanı odağına alan dönüşümcü liderlik anlayışıdır. İşletmelerdeki hâkim liderlik anlayışı, işletmeleri bir bütün olarak etkileyebilmektedir. Bu doğrultuda dönüşümcü liderliğin de işletme içindeki tüm birimleri, çalışanları ve çalışanların işletmeyle ilgili algılarını etkilemesi kaçınılmazdır. Bu çalışmayla; dönüşümcü liderliğin personel güçlendirme ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri ortaya koyarak literatüre ve uygulamaya önemli katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada ilk olarak birinci bölümde dönüşümcü liderlik, ikinci bölümde personel güçlendirme ve üçüncü bölümde örgütsel bağlılık kavramının teorik olarak açıklanması sağlanmış, ardından ise saha araştırması yapılmıştır. Saha araştırması Malatya ilinde görev yapmakta olan farklı yönetici unvanlarına sahip toplam 500 banka çalışanı ile hem yüz yüze hem de online olarak ölçek çalışması gerçekleştirilmiştir. Kullanılan üç farklı veri toplama aracından elde edilen verilerin normal dağılıma uyum sağladıklarının belirlenmesinin ardından dönüşümcü liderliğin personel güçlendirme ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi regresyon analizi ile belirlenmiş ve elde edilen sonuçlara göre dönüşümcü liderliğin anlamlı ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar ışığında bankacılık sektörüne yönelik olarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological and social changes, increasing education levels, and changes in employees' job perceptions have also caused changes in the management strategies of businesses. In this direction, leadership, which has been developing since the beginning of humanity, has also changed and issues such as personnel empowerment and organizational commitment, which play a major role in the survival of businesses, have begun to be emphasized more. One of today's types of leadership is the transformational leadership approach, which focuses on the employee, as opposed to the traditional leadership approach. The dominant leadership approach in businesses can affect businesses as a whole. In this regard, it is inevitable that transformational leadership affects all units, employees and employees' perceptions of the business. With this study; It is aimed to contribute significantly to the literature and practice by revealing the effects of transformational leadership on employee empowerment and organizational commitment. In line with this purpose, the study first provided a theoretical explanation of the concept of transformational leadership in the first section, personnel empowerment in the second section, and organization in the third section, and then field research was conducted. The field research was conducted both face-to-face and online with a total of 500 bank employees with different managerial titles working in Malatya. After determining that the data obtained from the three different data collection tools used adapted to normal distribution, the effect of transformational leadership on organizational commitment and personnel empowerment was determined by regression analysis, and according to the results, it was determined that transformational leadership had a significant and positive effect. In the light of the results obtained in the research, suggestions have been developed for the banking sector.