Otizm spektrum bozukluğunda bağlanmanınduyusal regülasyon ve günlük yaşam becerileriüzerine etkisinin araştırılması
The impact of attachment on sensory regulation anddaily living skills in autism spectrum disorder
- Tez No: 922452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), tekrarlayıcı davranışlar, sınırlı ilgi alanları ve iletişim becerilerinde zorluklarla karakterize nörogelişimsel bir bozukluktur. OSB'li çocuklarda duyusal regülasyon, duyusal modülasyon problemleri ve günlük yaşam becerileri ile adaptif davranışları önemli ölçüde etkilenebilir. Bu çalışmanın amacı OSB'li çocuklarda bağlanmanın duyusal regülasyon ve günlük yaşam becerileri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmaya 72 OSB'li çocuk ve anneleri dahil edildi. Değerlendirmeler, Vineland Adaptif Davranış Ölçeği (VADÖ), Duyu Profili Ölçeği (DP) ve Q-Seti Bağlanma Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Değerlendirmelerden elde edilen skorlar arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular, olumlu bağlanma ile duyusal regülasyon becerileri içinde değerlendirilen duyusal modülasyon arasında pozitif anlamlı bir ilişki (r=0,288, p=0.014) olduğunu göstermiştir. Buna karşın olumsuz bağlanma (dirençli) ile duyusal modülasyon arasında negatif ve anlamlı bir ilişki vardır (r=-0,443 p=0,001). Aynı zamanda VADÖ'nün günlük yaşam becerileri alt testi ile olumlu bağlanma arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r = 0,513, p = 0,001). Çalışmamız, OSB'li çocuklarda bağlanma davranışlarının duyusal regülasyon ve günlük yaşam becerilerine olan etkilerini inceleyen nadir çalışmalardan biridir. OSB'li çocuklarda olumlu bağlanma davranışlar ile duyusal modülasyon ve regülasyon bozuklukları arasında anlamlı ilişkiler saptamıştır. OSB'li çocukların bağlanma davranışları ile günlük yaşam becerilerini inceleyen çok sayıda araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder characterized by repetitive behaviors, restricted interests, and challenges in communication skills. In children with ASD, sensory regulation, sensory modulation issues, and daily living skills, as well as adaptive behaviors, may be significantly affected. This study aimed to evaluate the effects of attachment on sensory regulation and daily living skills in children with ASD. A total of 72 children with ASD and their mothers participated in the study. Assessments were conducted using the Vineland Adaptive Behavior Scale (VABS), Sensory Profile (SP), and the Q-Set Attachment Scale. The relationships between scores obtained from these assessments were analyzed using Pearson correlation analysis. The findings revealed a significant positive relationship between secure attachment and sensory modulation skills, a subcategory of sensory regulation (r=0.288, p=0.014). In contrast, a significant negative relationship was found between resistant (insecure) attachment and sensory modulation (r=-0.443, p=0.001). Additionally, a significant relationship was observed between secure attachment and the daily living skills subtest of the VABS (r=0.513, p=0.001). This study is among the few investigations examining the effects of attachment styles on sensory regulation and daily living skills in children with ASD. The results highlight the significant associations between secure attachment styles and sensory modulation and regulation difficulties in children with ASD. Further research is needed to explore the impact of attachment styles on daily living skills in children with ASD.