Narsisizm ve yaşam doyumu ilişkisinde savunma mekanizmalarının aracı rolü
The mediating role of defense mechanisms in the relationship between narcissism and satisfaction with life
- Tez No: 922457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA BEKÇİ, DR. HAKAN KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Mevcut çalışmada narsisizm ve yaşam doyumu ilişkisinde savunma mekanizmalarının aracı rolü incelenmektir. Araştırmanın örneklemi 18-65 yaş aralığındaki 242 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Narsisistik Kişilik Envanteri, Aşırı Duyarlı Narsisizm Ölçeği, Savunma Biçimleri Testi, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri aracılığıyla yüz yüze yöntem kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ve aracılık analizleri için de Hayes Process kullanılmıştır. Analizler sonucunda hem büyüklenmeci hem de kırılgan narsisistik kişilik özellikleri ile ilkel, nevrotik ve olgun savunma mekanizmaları arasında pozitif anlamlı ilişki; kırılgan narsisistik kişilik özellikleri ve yaşam doyumu arasında negatif anlamlı ilişki; ilkel ve nevrotik savunmalar ile yaşam doyumu arasında ise negatif anlamlı ilişki görülmüştür. Büyüklenmeci narsisistik kişilik özellikleri ile yaşam doyumu ilişkisinde, ilkel ve nevrotik savunma mekanizmalarının aracı role sahip olduğu saptanmıştır. Kırılgan narsisizm ile yaşam doyumu arasındaki ilişkide ise ilkel savunma mekanizmalarının aracı rolü bulunmuştur. Analiz sonuçları ilgili alanyazın doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of defense mechanisms in the relationship between narcissism and satisfacion with life. The sample of the study consisted of 242 volunteer participants between the ages18-65. The data of the study were collected through the Narcissistic Personality Inventory, Hypersensitive Narcissism Scale, Defense Style Questionnaire, Satisfaction with Life Scale, and Brief Symptom Inventory by using face-to-face method. In the analysis of the research data, Pearson Product Moment Correlation Analysis was used to examine the relationships between variables, and Hayes Process was used to examine the mediating analyses. As a result of the analyses, a positive significant relationship was found between both grandiose and vulnerable narcissistic personality traits and primitive, neurotic, and mature defense mechanisms, a negative significant relationship was found between vulnerable narcissistic personality traits and satisfaction with life, and a negative significant relationship was found between primitive and neurotic defenses and satisfaction with life. Primitive and neurotic defense mechanisms were found to have an mediator role in the relationship between grandiose narcissistic personality traits and satisfaction with life. Furthermore, the mediator role of primitive defence mechanisms was found in the relationship between vulnerable narcissism and life satisfaction. The results of the analyses were discussed in line with the related literature.