Akromegali ve miRNA ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between acromegaly and miRNA
- Tez No: 922472
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ALAŞEHİRLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Akromegali, büyüme hormonu (GH) aşırı üretimi ile karakterize edilen kronik bir hastalıktır. Klinik belirtiler arasında dış görünüş değişiklikleri, sistemik ve organ düzeyinde patolojiler ile tümör gelişme riski bulunur. Akromegali etiyolojisi, her ne kadar sporadik olarak oluşan pituiter adenom sonucu aşırı salınan GH ve insülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1) ile tanımlansa da çeşitli genetik mutasyonların varlığı ve hastalığın ailesel geçişi, genetik nedenleri de düşündürmektedir. Küçük kodlanamayan miRNA'lar, gen ekspresyonunu post-transkripsiyonel düzeyde düzenleyerek meydana getirdikleri epigenetik değişimlerle hastalıkların patogenezinde rol oynamaktadır. Bu çalışmada, GNAS, AIP, CDKN1B, hsa-miR-6768-5p ve hsa-miR-7515 genlerinin ifade değişiklikleri, akromegali hastalarında ve sağlıklı gönüllülerde değerlendirilmiştir. Bu amaçla, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Endokrinoloji Kliniğinde takip edilen 28 akromegali hastası ve 35 sağlıklı gönüllü çalışmaya dâhil edilmiştir. Hastalardan periferik kan örnekleri alınmış, bu örneklerden toplam RNA izole edilerek bir cDNA kütüphanesi oluşturulmuştur. Gen ifadeleri, cDNA'lar kullanılarak gerçek zamanlı PCR ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Acromegaly is a chronic disease characterized by the excessive production of growth hormone (GH). Clinical manifestations include changes in physical appearance, systemic and organ-level pathologies, and an increased risk of tumor development. While the etiology of acromegaly is primarily associated with sporadically occurring pituitary adenomas that result in the excessive secretion of GH and insulin-like growth factor-1 (IGF-1), the presence of various genetic mutations and familial transmission of the disease suggests a potential genetic basis. Small non-coding microRNAs (miRNAs) play a role in the pathogenesis of diseases through epigenetic modifications by regulating gene expression at the post-transcriptional level. In this study, the expression changes of GNAS, AIP, CDKN1B, hsa-miR-6768-5p and hsa-miR-7515 were evaluated in acromegaly patients and healthy controls. For this purpose, 28 acromegaly patients followed at the Endocrinology Clinic of Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital and 35 healthy volunteers were included in the study. Peripheral blood samples were collected from the participants, and total RNA was isolated to construct a cDNA library. Gene expression levels were analyzed using real-time PCR.