Triküspit yetersizliğinin oksidatif stres, copeptin ve kolinesteraz düzeyleri ile ilişkisi
The relationship beetwen the tricuspid regurgitation and levels of the oxidative stress, copeptin and cholinesterase
- Tez No: 922484
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Triküspit yetersizliği (TY) çoğunlukla sol kalp hastalıklarına sekonder TY şeklinde görülür. TY, yol açtığı şikâyetler ile hastanın hayat kalitesini bozmakta ve mortaliteyi arttırmaktadır. TY'nin klinik ve tedavi süreçlerinde; sıvı dengesi, sağ ventrikül ve karaciğer fonksiyonlarının takibi öne çıkmaktadır. Bu çalışmada TY'de oksidatif stres, copeptin ve kolinesteraz düzeylerinin ilişkisi araştırıldı. Materyal ve Metot: Prospektif yapılan çalışmaya TY olan 139 hasta, sağlıklı 37 birey dahil edildi. TY olan hastalar hafif, orta ve ileri TY olarak alt gruplara ayrıldı. Tüm olguların detaylı klinik muayeneleri yapıldı. Oksidatif stres göstergesi olarak paraoksonaz enziminin paraoksonaz ve arilesteraz aktivitelerine bakıldı. N–terminal pro–brain natriüretik peptid (Nt-proBNP), kolinesteraz, copeptin, paraoksonaz ve arilesteraz aktivitesi mevcut ticari kitler ile ölçüldü. Bulgular: Hasta grubu ve kontrol grubu sosyodemografik, biyokimyasal ve hemodinamik özellikler olarak benzerdi (hepsi için p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Tricuspid regurgitation (TR) is mostly seen as TR secondary to left heart diseases. TR impairs the patient's quality of life and increases mortality due to the complaints it causes. In the clinical and treatment processes of TR; monitoring of fluid balance, right ventricle and liver functions comes to the fore. In this study, it was investigated how oxidative stress, copeptin and cholinesterase levels change in TR. Materials and Methods: 139 patients with TR and 37 healthy individuals were included in the prospective study. Patients with TR were divided into subgroups as mild, moderate and severe TR. Detailed clinical examinations were performed on all cases. Paraoxonase and arylesterase activities of the paraoxonase enzyme were examined as indicators of oxidative stress. N–terminal pro–brain natriuretic peptide (Nt-proBNP), cholinesterase, copeptin, paroxonase, and arylesterase activity were measured with available commercial kits. Results: Age, gender, body mass index, systolic and diastolic blood pressures, blood sugar, creatinine, leukocyte count, ALT, total cholesterol, LDL cholesterol and HDL cholesterol levels were similar between patient group and control group (p>0.05 for all).