الاقتصاد الحقيقي والاقتصاد الوهمي من وجهة نظر إسلامية
Îslam açısından reel ve sanal ekonominin incelenmesi
  1. Tez No: 922485
  2. Yazar: MUSAAB HAWWA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ THAER ALHALLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tez, İslam ekonomisinin hayali değil gerçek bir ekonomi olduğunu doğrulayan özelliklere ve bileşenlere sahip olduğunu göstererek İslam ekonomisinin özelliklerini güçlendirme ve vurgulama fikrini ele aldı. Tez, reel ekonominin özelliklerini tahmin etmeyi ve buna karşılık hayali ekonominin göstergelerini tahmin etmeyi ve ortaya çıkan birçok konuda yasal hüküm arayanların işini kolaylaştırmayı amaçladı. Tez, tümevarımsal-analitik yaklaşımı benimsemiş ve ulaştığını pratik kanıtlar ve örneklerle desteklemiştir. İslam'da gerçek bir ekonominin bileşenlerinin varlığını kanıtlamak için tez ulaşmayı çalıştı, bunların en önemlileri: dürüstlük ve şeffaflık, adaletin gereklerine ve gerçek gelişmeyi sağlamak için insan enerjisini yatırmak, orta sınıfı koruma hevesi, üretim alanlarını genişletmek ve bağlılığı teşvik etmek. Öte yandan araştırma yukarıda bahsettiğimiz yönlerden birindeki her kusurun, özellikle büyük aldatmaca, orta sınıfın zenginlerin uygulamaları nedeniyle toplumdaki erozyona uğraması, hayali bir ekonominin göstergesi olduğunu kanıtladı. Kredilerin genişlemesi ve buna yol açan ekonomik ve sosyal riskler, sömürücülere yer açmak ve nihayet kamu yararı üzerinde şahıs mülkiyetini başlatmak.
Özet (Çeviri)
The thesis dealt with the idea of enhancing and emphasizing the characteristics of the Islamic economy by showing that the Islamic economy has milestones and components that confirm that it is a real economy and not a fictitious one. The thesis aimed at extrapolating the milestones of the real economy and, in turn, extrapolating the indicators of the fictitious economy, and at facilitating the task of those searching for the legal ruling on many emerging issues. The thesis adopted the inductive-analytical approach and supported what it reached with practical evidence and examples. The thesis reached to prove the existence of the components of a real economy in Islam, the most important of which are: honesty and transparency, investing human energies to achieve actual development, keenness to preserve the middle class, expanding production areas, and urging adherence to the requirements of justice. On the other hand, the research proved that every defect in one of the aspects we mentioned above is an indication of a fictitious economy, especially the great deception, the erosion of the middle class in society due to the practices of the rich people, the expansion of loans and the economic and social risks that lead to it, making room for the exploiters, and finally launching Sole proprietorship over the public interest.