Palyatif hemşirelerinin geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıbba yönelik bilgi ve tutumlarının incelenmesi
Examination of palliative nurses' knowledge and attitudes towards traditional, complementary and alternative medicine
- Tez No: 922491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma; palyatif hemşirelerinin geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıbba yönelik bilgi ve tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmış kesitsel nitelikte bir araştırmadır. Araştırma, Kasım-Aralık 2020 tarihleri arasında yapılmış olup sosyal paylaşım siteleri üzerinden online anket olarak paylaşılarak, çalışmaya katılmayı kabul eden, gönüllü palyatif bakım hemşireleri ile gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de Eylül 2021 tarihi itibarıyla 2632 palyatif hemşire bulunmaktadır. Veri kaybı ihtimali göz önüne alınarak 18-65 yaş aralığına sahip ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 350 palyatif hemşiresine ulaşılması planlanmıştır. Çalışma; dahil etme kurallarına uyan 354 palyatif hemşiresi ile tamamlanmıştır Araştırmanın ilk aşamasında etik kurul onayı ve bilimsel kurul onay kararı alınmıştır. Veri toplama araçları sosyal paylaşım siteleri üzerinden online anket yöntemiyle toplanmıştır. Veri Kişisel Bilgi Formu, Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Ölçeği ve Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba Karşı Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler için R vers. 2.15.3 programı (R Core Team, 2013) kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup arası değerlendirmelerinde Bağımsız gruplar t testi kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin iki grup arası değerlendirmelerinde Mann-Whitney U test kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin ikiden fazla grup arası değerlendirmelerinde Kruskal-Wallis test ve Dunn-Bonferroni test kullanıldı. Nicel veriler arası ilişki düzeyinin belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Ölçek maddelerinin iç tutarlılık düzeylerinin belirlenmesinde Cronbach alfa katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research; It is a cross-sectional study conducted to examine the knowledge and attitudes of palliative nurses towards traditional, complementary and alternative medicine. The research was conducted between November-December 2020 and was carried out with volunteer palliative care nurses who agreed to participate in the study by sharing an online questionnaire via social networking sites. . As of September 2021, there are 2632 palliative nurses in Turkey. Considering the possibility of data loss, it was planned to reach 350 palliative nurses aged 18-65 who voluntarily agreed to participate in the study. Study; Complemented by 354 palliative nurses who comply with the inclusion guidelines. Ethics committee approval and scientific committee approval decision were taken at the first stage of the study. Data collection tools were collected via online survey method on social networking sites. Data were collected using the Personal Information Form, the Traditional Complementary Medicine Scale and the Attitudes towards Holistic Complementary and Alternative Medicine Scale. R vers. for statistical analysis. The 2.15.3 program (R Core Team, 2013) was used. Independent groups t-test was used for the evaluation of the normally distributed variables between two groups. The Mann-Whitney U test was used to evaluate the variables that did not show normal distribution between two groups. Kruskal-Wallis test and Dunn-Bonferroni test were used in the intergroup evaluations of the variables that did not show normal distribution. Pearson correlation analysis was used to determine the level of correlation between quantitative data. Cronbach's alpha coefficient was used to determine the internal consistency levels of the scale items.