Kurtubî Tefsirinde Hıristiyanlık ve Hıristiyanlar
  1. Tez No: 922535
  2. Yazar: ESAT TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YUSUF HAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmanın konusu, tefsir alanında büyük bir üne sahip olan Kurtubî'nin geniş kapsamlı tefsirinde Hıristiyanlık ve Hıristiyanlara dair düşünce, yorum ve değerlendirmelerinin incelenmesidir. Çalışmanın temel amacı, Kurtubî'nin Hıristiyanlık ve Hıristiyanlarla ilgili görüşlerini analiz ederek bu düşüncelerin günümüz Hıristiyanlığını anlamadaki pratik değerini ortaya koymaktır. Araştırma, Kurtubî'nin yorumları ışığında, Kur'an-ı Kerim'de Hıristiyanlık ve Hıristiyanlar hakkında bilgi veren ayetlerin mesajını daha açık ve anlaşılır bir şekilde kavramayı hedeflemektedir. Çalışmada ilk olarak Kur'an-ı Kerim'de Hıristiyanlık ve Hıristiyanlarla ilgili ayetler tespit edilmiş, ardından bu ayetlere Kurtubî'nin yaklaşımı ele alınmıştır. Kurtubî'nin düşüncelerinin daha net bir şekilde ortaya konulabilmesi için diğer tefsirlerle kıyaslama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, Kurtubî'nin Hıristiyanlık ve Hıristiyanlara yönelik yorumlarında akli delilleri etkili bir şekilde kullandığını, isabetli tespitlerde bulunduğunu ve bu bağlamda yerinde cevaplar verdiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, Kurtubî'nin zaman zaman akli delillere dayanmayan bilgilere de yer verdiği tespit edilmiştir. Çalışma ayrıca, Kurtubî'nin Hıristiyanlık ve Hıristiyanlar hakkında sunduğu bazı bilgilerin yalnızca kendi döneminde anlam ifade ettiği, ancak önemli bir kısmının günümüzde de değerlendirilebilecek nitelikte olduğu sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is an examination of the thoughts, interpretations, and evaluations of Christianity and Christians as presented in the comprehensive exegesis of Qurtubi, a renowned scholar in the field of Islamic exegesis (tafsir). The primary objective of the study is to analyze Qurtubi's views on Christianity and Christians, highlighting the practical relevance of these insights for understanding contemporary Christianity. The research aims to provide a clearer and more comprehensible understanding of the messages conveyed in the Qur'anic verses related to Christianity and Christians through the lens of Qurtubi's interpretations. The study first identifies the Qur'anic verses concerning Christianity and Christians and then evaluates Qurtubi's approach to these verses. To offer a more thorough presentation of Qurtubi's perspectives, his interpretations are compared with those of other exegetes. The research demonstrates that Qurtubi effectively employed rational arguments in his interpretations of Christianity and Christians, providing accurate observations and appropriate responses. However, it also reveals that Qurtubi occasionally included information not supported by rational evidence. Furthermore, the study concludes that while some of Qurtubi's insights on Christianity and Christians were contextually specific to his era, a significant portion of his observations remains valuable for contemporary analysis.