İş hukukunda tele çalışma
Telework in labour law
  1. Tez No: 922560
  2. Yazar: MELİS KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 631
Özet
Çalışma konumuz olan“tele çalışma”, özellikle“home-office”çalışma modeli olarak da adlandırılan“evde tele çalışma”ve“dönüşümlü (karma/hibrit) tele çalışma”modelleri başta olmak üzere, Covid-19 pandemisi döneminde oldukça gündeme gelmiş olan bir istihdam modelidir. Bu çalışma biçiminin üst kavramını oluşturan“uzaktan çalışma”, 4857 sayılı İş Kanununun 14. maddesine 2016 yılında 6715 sayılı Kanunun 2. maddesi ile eklenmiş olan dört fıkrada düzenlenmiştir. Yine Covid-19 pandemisi döneminin etkisiyle 2021 yılında Uzaktan Çalışma Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir. Ancak ilgili düzenlemeler, uygulamada günden güne yaygınlaşmakta olan uzaktan çalışma modeli karşısında bazı hususlar bakımından yetersiz kalmıştır. Çalışmamızda, belirtilen kaynaklar da dâhil olmak üzere iş mevzuatımızda yer alan uzaktan çalışma modeline ilişkin düzenlemeler, Tele Çalışma Hakkında Avrupa Çerçeve Anlaşması başta olmak üzere uzaktan çalışmaya ilişkin uluslararası düzenlemeler ile karşılaştırılarak, çıkabilecek olası hukuki problemlere çözümler getirmek amaçlanmıştır. Belirtmemiz gerekir ki bu çalışmada esas olarak“tele çalışma”biçimi ele alınmış olmakla birlikte, gerekli noktalarda bu istihdam modeli uzaktan çalışmanın diğer bir alt türü olan“evde çalışma”ile de karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our subject of study“telework”, is an employment model that has come to the fore during the Covid-19 pandemic, especially the 'home-based telework', also called 'home-office', and 'alternating/hybrid telework' models.“Remote work”, which constitutes the meta-concept of this form of work, is regulated in four paragraphs added to Article 14 of the Labour Law No. 4857 with Article 2 of Law No. 6715 in 2016. Moreover, with the impact of the Covid-19 pandemic period, the Regulation on Remote Work entered into force in 2021. However, the relevant regulations are insufficient in some aspects against the remote working model, which is becoming more and more widespread in practice. In our study, the regulations regarding the remote work in our labor legislation, including the aforementioned sources, are compared with the international regulations on remote working, especially the European Framework Agreement on Telework, and it is aimed to provide solutions to possible legal problems that may arise in this working style. It should be noted that although this study mainly focuses on“telework”, this employment model has also been compared with another sub-type of remote working namely“work at home”.