Üriner sistem enfeksiyonlarında reaktif trombositozun değerlendirilmesi
Evaluation of reactive thrombocytosis in urinary tract i̇nfections
- Tez No: 922584
- Danışmanlar: DOÇ. FARUK ÖKTEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada; üriner sistem enfeksiyonu olan çocuklarda idrar kültürü ve diğer tanımlayıcı laboratuar testlerinin sonuçlarının karşılaştırılarak, ayırıcı tanıdaki değerleri ve tedavide belirleyici olup olmayacaklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma; 01/03/2008- 30/06/2009 tarihleri arasında Bezm-i Alem Üniversitesi Çocuk Acil Polikliniğine üriner sistem yakınması ile başvuran ve idrar yolu enfeksiyonu şüphesi ile servise yatırılan 8ay-15 yaş arasındaki 42 olgu hasta grubu olarak alındı. Kontrol grubu olarak sağlam çocuk polikliniğine başvuran 43 olgu alındı. Olguların tümünde en az bir defa, yatışlarının ilk 3 gününde tam kan, C-reaktif protein (CRP), eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), rutin idrar tetkiki, idrar kültürü ve yatışlarının en geç yedinci gününde renal ultrasonografi yapılmıştı. Bulgular retrospektif olarak dosya taraması ile incelendi. Bulgular: İYE grubunun kan lökosit, CRP, ESR ortalamalarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptanırken, trombosit ortalamalarında anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Aynı şekilde üst İYE grubunun kan lökosit, CRP, ESR ortalamaları alt İYE grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede yüksek bulunmasına rağmen trombosit ortalamalarında anlamlı farklılık gözlemlenmemiştir. Sonuç: Reaktif trombositoz, ESR, CRP, WBC yüksekliği üriner sistem enfeksiyonlarının seyrinde görülebilmektedir. Fakat erken dönemde yapılan trombosit sayımının enfeksiyonun şiddetini ve lokalizasyonunu belirlemede ayırt edici özelliği yoktur. ESR, CRP, WBC gibi enfeksiyon belirteçleri ortalamaları enfeksiyonun şiddeti ile korele iken hastalık seyrinde bakılan trombosit ortalamaları enfeksiyonun şiddetini belirlemede yetersiz kalmıştır. Erken tanı ve tedavi aşamasında bu izlemin uygulanabilirliği ve yararı tartışmalı görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the results of urine cultures and other diagnostic laboratory markers in children with urinary tract infection and to eveluate whether differantial diagnose and management remained positive predictive value. Materials and methods: This study was performed among 8 months to 15 years old children who are admitted to emergency department of Pediatrics, Bezm-i Alem Vakif University with a complaint urinary tract were needed to be hospitalized between march 1st 2008 and june 30th 2009. 85 cases were undertaken this study. The cases were diagnosed as 42 urinary tract infections,43 healty children. Healty children were admitted as control group. For all cases laboratory tests and imaging study including urinalysis, urine culture, CBC, ESR, CRP, platelet, sonograpy were performed at least one time within three days of hospitalized. Our findings were investigated as a retrospective study. Results: The children with urinary tract infection showed significantly higher serum consentrations WBC, ESR, CRP levels but there was no significant difference in the mean platelet counts among healty groups. Similarly the group of upper urinary tract infections showed significantly difference in the mean platelet counts among lower urinary tract infections. Conclusions: Reactive thrombocytosis appears as a finding to observe during the course of pediatric urinary tract infections but high platelet count has not been correlated with level or severity of infection in early stage of the illness. However the measurement of mean platelet counts levels were seem to be contraversial at the stage of early diagnose and treatment