Tanrı-güzel ilişkisinin temelleri
Fundamentals of God-beauty relationship
  1. Tez No: 922614
  2. Yazar: NURAY ATALAY ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN HEMŞİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tanrı, hem varlığı hem de varlıkla ilişkisi bakımından, düşünce tarihinin en merak edilen ve her zaman canlılığını koruyan konularından biri olmuştur. Tanrı'nın nasıl bir varlık olduğu ve onun varlığının yansımalarının aklî ve duygusal zeminde bir karşılığının olup olmadığı Tanrı konusunun üzerinde önemle durulan taraflarından biridir. Tanrı'nın varlıkla ilişkisinde düşünür ve teologların soruşturdukları şeylerden biri güzelliktir. Güzelin hem bir fenomen olarak varlığı hem de insanın duygu dünyasında karşıladığı anlamlar, onun Tanrı ile ilişkili olup olmadığının sorgulanmasına sebep olmuştur. Özellikle güzelin ulvî ve yüce olana işaret eden anlamları, güzelliğin hem Tanrı'nın güzelliğinin bir yansıması hem de insanlığa bir lütfu olarak kabul edilmiştir. Bu noktada güzele metafiziksel bir değer atfedilerek hem Mutlak Güzel olarak nitelendirilen Tanrı'nın bir yansıması olarak kabul edilmiş, hem de bu kabulün insan tecrübesi açısından pratik yansımaları üzerinde durulmuştur. Çalışmamızda, Tanrı-güzel ilişkisinin temelleri irdelenmiş ve bazı temel sorular üzerinden düşünce tarihindeki konumuzla ilgili olan olumlu cevaplar ile bazı çıkarımlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Hem aklî hem de de duygusal zeminde Tanrı- güzel ilişkisinin ne türden bir ilişki olduğunun tespiti amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
God, both in terms of his existence and his relationship with being, has always been one of the most curious and always vibrant topics in the history of thought. What kind of a being God is and whether the reflections of his being have a counterpart on the rational and emotional grounds are one of the most emphasized aspects of the subject of God. One of the things that thinkers and theologians have investigated in the relationship of God with being is beauty. Both the existence of beauty as a phenomenon and the meanings it has in the emotional world of man have led to the questioning of whether it is related to God. In particular, the meanings of beauty that point to the sublime and the sublime have been accepted as both a reflection of God's beauty and a blessing to humanity. At this point, a metaphysical value has been attributed to beauty, and it has been accepted both as a reflection of God, who is described as Absolute Beauty, and the practical reflections of this acceptance in terms of human experience have been emphasized. In our study, the foundations of the God-beauty relationship have been examined and it has been tried to reach some inferences with positive answers related to our subject in the history of thought through some basic questions. The aim is to determine what kind of relationship God-beauty has on both intellectual and emotional grounds.