Eğitim harcamalarının kadın istihdamı üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effect of education expenditures on women's employment: The example of Turkey
  1. Tez No: 922615
  2. Yazar: MURAT AYKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AZAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Eğitim harcamalarının bir ülke içindeki yeri gelişmişlik düzeyi açısından en önemli göstergelerinden biridir. Eğitim harcamalarında meydana gelen artışların veya azalışların kadın istihdamı üzerindeki etkisinin incelendiği bu çalışmada, ilk olarak istihdam, döviz kuru oynaklığı kavramları incelenirken döviz kurunu etkileyen faktörler ve döviz kurunu inceleyen yaklaşımlar üzerinde durulmuştur. Sektör ve sanayi kavramları incelenerek Dünya'da ve Türkiye'de imalat sanayinin genel durumu daha önce yapılmış araştırmaların yardımı ile incelenmiştir. Bu çalışmada, kadın istihdamı eğitim harcamalarının GSYH içindeki payı arasındaki ilişki Türkiye ekonomisi için teorik ve ampirik olarak incelenmektedir. Ampirik analizler Türkiye'de 2013:Q1 – 2024:Q2 dönemleri arasında veriler kullanılmıştır. Çalışmada zaman serisi yapılıp Eviews 10 paket programıyla kullanılmıştır. Birim kök testleri ve eşbütünleşme ilişkini test edebilmek için ARDL Sınır testi ve Toda - Yamamoto nedensellik testi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre kadın istihdamı ve eğitim harcamaları arasında eşbütünleşme ilişkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır. Uzun dönemli ilişkide kadın istihdamı ve eğitim harcamaları pozitif anlamsız bir ilişki olduğu görülmüştür. Kısa dönem hata düzeltme modelinde ise kadın istihdamı ve eğitim harcamaları anlamlı ve negatiftir. Toda-Yamamıto nedensellik ilişkisi sonuçlarında ise kadın istihdamından eğitim harcamalarına doğru bir nedenselliğin olduğu tespit edilmiştir. Bu durumda tek yönlü v nedenselliğin olduğu gösteriyor. Yani kadın istihdamının eğitim harcamalarını etkilediği fakat eğitim harcamalarının kadın istihdamını etkilemediği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The place of education expenditures within a country is one of the most important indicators of the level of development. In this study, which examines the effects of increases or decreases in education expenditures on women's employment, firstly the concepts of employment and exchange rate volatility are examined, while the factors affecting the exchange rate and the approaches examining the exchange rate are emphasized. By examining the concepts of sector and industry, the general situation of the manufacturing industry in the World and in Turkey was examined with the help of previously conducted research. By examining the concepts of sector and industry, the general situation of the manufacturing industry in the World and in Turkey was examined with the help of previously conducted research. In the empirical analyses, data from the periods 2013:Q1 – 2024:Q2 were used in Turkey. In the study, time series were created and used with the Eviews 10 package program. In order to test the unit root tests and cointegration relationship, ARDL Bounds test and Toda - Yamamoto causality test were performed. According to the results, it was concluded that cointegration relations between women's employment and education expenditures were not applied. In the long-term relationship, women's employment and education expenditures were found to be a positive and insignificant relationship. In the short-term error correction model, women's employment and education expenditures were significant and negative. In the results of the vii causality relationship of Today-Yamamıto, it was determined that there was a causality from women's employment to education expenditures. In this case, it is shown that there is oneway causality. In other words, it is concluded that female employment affects education expenditures, but education expenditures do not affect female employment.