Experimental study of active flow control with synthetic jet vortex generators on airfoil aerodynamics
Kanat profili aerodinamiği üzerinde sentetik jet vortex jeneratörü ile aktif akış kontrolünün deneysel incelenmesi
- Tez No: 922619
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, aerodinamik performansın iyileştirilmesi amacıyla seçilmiş kanat profillerinin aktif akış kontrolünün araştırılması amaçlanmıştır. Havacılık sistemlerinde de sentetik jet aktuatörünün farklı orifis yapılarında da aktif akış kontrolü için umut verici sonuçlar elde ettiği gösterilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, akış kontrolü için sentetik jet aktüatör uygulaması kullanılarak farklı orifis çıkışlarında oluşan jet yapıları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, akış kontrolü için sentetik jet aktüatör uygulaması kullanarak farklı orifis yapıları ile NACA0020 kanat profilinin aerodinamik performansı araştırılmıştır. Birinci bölümün deneysel sonuçlarında, sentetik jet aktüatör kullanılarak farklı AR oranları ve farklı orifis modellerinin jet çıkışında oluşan jet yapıları ve bu farklı modellerde ve geometrik oranlarda oluşan jet yapılarındaki dağılım alanları yağ görselleştirme yöntemi ile incelenmiştir. Ayrıca burada farklı frekans ve voltaj değişiminin vortex yapılarına etkisi olduğu gözlenmiştir. İkinci bölümün deneysel sonuçları isek kanat profilinin emme yüzeyinde bulunan sentetik jet aktüatörlerinin, sürükleme kuvvetinde azalma, kaldırma kuvvetinde artış, stol açısının ötelenmesine ek olarak kanat profillerinin performansının artmasında artış olduğunu da göstermektedir
Özet (Çeviri)
This study investigates the active flow control of a selected airfoil type to improve aerodynamic performance. Synthetic jet actuators have demonstrated promising results for active flow control with various orifice structures in aviation systems. In the first part of the study, jet structures formed at different orifice exits are examined using synthetic jet actuators for flow control. In the second part, the aerodynamic performance of the NACA0020 airfoil with different orifice structures is evaluated using synthetic jet actuators. Experimental results from the first part reveal the jet structures formed at the exits of different aspect ratio (AR) orifices and models using synthetic jet actuators. The distribution patterns of these jet structures in various models and geometric ratios are analyzed using the oil visualization method. It is observed that different orifice structures influenced jet formation differently. Additionally, variations in frequency and voltage impacts vortex structures. In the second part, the experimental results indicate that synthetic jet actuators placed on the suction surface of the main profile reduce drag, increase lift, shift the stall angle, and enhance the overall performance of the wing profiles.