Ortaokul öğrencilerinin uzamsal yeteneklerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of secondary school students' spatial abilities in terms of various variables
- Tez No: 922620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BENLİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin uzamsal yeteneklerinin fen bilimleri dersi çerçevesinde bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Kocaeli ili Dilovası ve Gölcük ilçelerinde toplam 5 ortaokulda öğrenim görmekte olan 716 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ölçme aracı olarak Santa Barbara Solids Test ve araştırmacılar tarafından oluşturulan Demografik Özellikler Anketi kullanılmıştır. Araştırmada betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Durum saptamaya yönelik bir araştırmadır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırmada ortaokul öğrencilerinin uzamsal yetenekleri ile cinsiyetleri, sınıf seviyeleri, fen bilimleri dersleri başarıları, anne baba eğitim durumu, fen bilimleri dersini sevme durumları, fen bilimleri öğretmenlerinin cinsiyetleri, fen dersi etkinliklerinin yapıldığı yer, seçmeli bilim uygulamaları dersini alıp almama durumları, bilimsel bir dergiyi takip edip etmeme, fen dersi etkinlik ve deneylerinin yapılma sıklığı, fen dersi etkinlik ve deneylerini kimlerle yaptıkları, ile sosyoekonomik durumları arasındaki ilişkilere bakılmıştır. Öğrencilerin uzamsal yetenekleri ile fen bilimleri derslerindeki başarıları ve fen bilimleri dersi öğretmeninin cinsiyeti değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Ancak ortaokul öğrencilerinin uzamsal yetenekleri ile cinsiyetleri, sınıf seviyeleri, anne baba eğitim durumu, fen bilimleri dersini sevme durumları, fen dersi etkinliklerinin yapıldığı yer, seçmeli bilim uygulamaları dersini alıp almama durumları, bilimsel bir dergiyi takip edip etmeme, fen dersi etkinlik ve deneylerinin yapılma sıklığı, fen dersi etkinlik ve deneylerini kimlerle yaptıkları, ile sosyoekonomik durumları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the spatial abilities of middle school students within the framework of science education, considering various variables. The research was conducted during the 2023-2024 academic year with 716 students from five middle schools in the districts of Dilovası and Gölcük, Kocaeli province. The Santa Barbara Solids Test and a Demographic Characteristics Survey developed by the researchers were used as measurement tools in the study. A descriptive survey method was employed as it is an exploratory study aiming to identify the current situation. Data were analyzed using the SPSS software package. In the research, the spatial abilities of secondary school students and their gender, grade level, success in science courses, educational level of parents, their liking for science course, gender of science teachers, place where science course activities take place, whether they take an elective science applications course or not, whether they follow a scientific journal. The relationships between whether or not they did the science class activities and experiments, the frequency of doing science class activities and experiments, with whom they did the science class activities and experiments, and their socioeconomic status were examined. A significant difference was detected between the variables of students' spatial abilities, their success in science courses, and the gender of the science teacher. However, the spatial abilities of secondary school students and their gender, grade level, parents' education level, liking of science course, place where science course activities take place, whether they take the elective science applications course or not, whether they follow a scientific journal or not, frequency of science course activities and experiments are affected. No significant difference was detected between who they did their science class activities and experiments with and their socioeconomic status.