Ergenlerde mükemmeliyetçi benlik sunumunun olumsuz otomatik düşünceler ile algıladıkları sosyal destek açısından incelenmesi
Examination of perfectionistic self-presentation in adolescents in terms of negative automatic thoughts and perceived social support
  1. Tez No: 922632
  2. Yazar: HACER ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REZZAN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Mükemmeliyetçi benlik sunumu kusurlu görünmekten kaçınma, kendini başkalarına mükemmel olarak gösterme davranışlarıdır. Kişi hatalarını gizleme, söylememe ya da kendi yeteneklerini gösterme eğilimindedir. Kişinin kendini mükemmel olarak sunma biçimi ihtiyaçlarının karşılanmaması ile ilişkilidir. Hatalarını göstermekten kaçınmak ve mükemmel bir izlenim oluşturmaya çalışmak kişinin stres yaşamasına neden olmakta ve depresyon, sosyal kaygı gibi patolojiler için zemin hazırlamaktadır. Bu araştırmada ergenler ile çalışılmış, mükemmeliyetçi benlik sunumunun olumsuz otomatik düşünceler ile algıladıkları sosyal destek açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma için, Aksaray ilinde farklı lise türünde eğitim gören 388 (225 kadın, 163 erkek) öğrenciden veri toplanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcıların, ilişkisi incelenen değişkenlere yönelik özelliklerini belirlemek için Kişisel Bilgi Formu, Çocuk ve Ergenler için Mükemmeliyetçi Benlik Sunumu Ölçeği, Otomatik Düşünceler Ölçeği, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği Revize Formu kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara SPSS-26 programı aracılığıyla istatistiksel işlem yapılmıştır. Veri analizinde demografik bilgiler incelenirken ANOVA ve T Testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı, yordama ilişkisini belirlemek için Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre mükemmeliyetçi benlik sunumunun üç alt boyutunun da cinsiyete ve aile gelir düzeyine göre farklılaşmadığı ancak mükemmeliyetçi öz yükseltme alt boyutunun lise türlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği bulunmuştur. Mükemmeliyetçi benlik sunumu ile olumsuz otomatik düşünceler arasında pozitif yönde orta düzeyde, mükemmeliyetçi benlik sunumu ile algılanan sosyal desteğin aile alt boyutu arasında pozitif yönde zayıf düzey ilişki bulunmuştur. Ayrıca araştırma sonucuna göre ergenlerde olumsuz otomatik düşünceler, mükemmeliyetçi benlik sunumunu yordamaktadır. Son bölümde ise araştırmaya ilişkin bulgular tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
Perfectionistic self-presentation refers to behaviors aimed at avoiding appearing flawed and presenting oneself as perfect to others. Individuals tend to hide, avoid disclosing, or downplay their mistakes and abilities. The way a person presents themselves as perfect is related to the failure to meet their needs. Avoiding showing their mistakes and striving to create a perfect impression lead to stress, creating a foundation for pathologies such as depression and social anxiety. This study was conducted with adolescents, aiming to examine the relationship between perfectionistic self-presentation, negative automatic thoughts, and perceived social support. Data were collected from 388 students (225 females, 163 males) attending different types of high schools in Aksaray. A correlational survey model was employed in the research. To identify the participants' characteristics related to the studied variables, the Personal Information Form, the Perfectionistic Self-Presentation Scale for Children and Adolescents, the Automatic Thoughts Scale, and the Revised Form of the Perceived Social Support Scale were used. Statistical analyses were performed using the SPSS-26 software. ANOVA and T-tests were utilized to examine demographic data, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient was applied to determine relationships between variables, and Multiple Regression Analysis was used to assess predictive relationships. According to the study's results, a moderate positive relationship was found between perfectionistic self-presentation and negative automatic thoughts, and a weak positive relationship was identified between perfectionistic self-presentation and the family subdimension of perceived social support. Additionally, it was found that negative automatic thoughts predict perfectionistic self-presentation in adolescents. While the three subdimensions of perfectionistic self-presentation did not differ based on gender or family income levels, the perfectionistic self-promotion subdimension varied by high school type. In the final section, the findings were discussed, and recommendations were made.