Compatible relative Lefschetz fibrations on admissible relative Stein pairs
Kabul edilir bağıntılı Stein ikilileri üzerinde uyumlu bağıntılı Lefschetz liflemeleri
- Tez No: 922678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FIRAT ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yirmi yılı aşkın bir süredir, herhangi bir kompakt Stein yüzeyinin (gerçek 4 boyutlu) iki disk üzerinde uyumlu bir Lefschetz liflemesine sahip olduğu bilinmektedir. Yakın zamanda Giroux ve Pardon, herhangi bir çift boyutlu Stein yüzeyinde uyumlu Lefschetz liflemelerinin varlığı için kompleks geometrik teknikleri kullandıkları bir kanıt sunarak bu sonucu genelleştirdiler. Akbulut ve Özbağcı, ilkini kanıtlamak için, Lyon tarafından verilen üç küredeki (p,q)-torus linklerinin komplementi üzerinde liflemeler inşa eden sonucu kullanarak dört boyutlu diskin sonsuz sayıda çift yönlü eşdeğer olmayan Lefschetz liflemesinin var olduğunu gösterdiler. Bu tezde, önce bu sonucu, sayfaları (p, q, 2)-Brieskorn varyeteleri olan altı disk için uyumlu Lefschetz liflemeleri inşa etmek için genişletildi ve daha sonra belirli (kabul edilir) bir bağıntılı Stein çifti yapısını kabul eden herhangi bir Stein alanı (altı boyutlu) için uyumlu bir bağıntılı Lefschetz liflemeleri oluşturuldu. Özellikle, belirli 6-boyutlu Stein alanları üzerinde Lefschetz liflemelerinin varlığı için tamamen topolojik bir kanıt sunuldu.
Özet (Çeviri)
For more than two decades it has been known that any compact Stein surface (of real dimension four) admits a compatible Lefschetz fibration over a two-disk. More recently, Giroux and Pardon have generalized this result by giving a complex geometric proof for the existence of compatible Lefschetz fibrations on Stein domains of any even dimension. As a preparatory step in proving the former, Akbulut and Ozbagci have shown that there exist infinitely many pairwise non-equivalent Lefschetz fibrations on the four-ball by using a result of Lyon constructing fibrations on the complements of (p,q)-torus links in the three- sphere. In this thesis, we first extend this result to obtain compatible Lefschetz fibrations on six-ball whose pages are (p, q, 2)-Brieskorn varieties, and then construct a compatible relative Lefschetz fibrations on any Stein domain (of dimension six) which admit a certain (admissible) relative Stein pair structure. In particular, we provide a purely topological proof for the existence of Lefschetz fibrations on specific 6-dimensional Stein domains.