Sağlık kurumlarında personel devir hızını artıran temel nedenler: Hemşireler üzerine bir araştırma
Main reasons that increase the speed of staff turnover in health institutions: A research on nurses
- Tez No: 944857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KOVANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hemşireler sağlık çalışanlarının önemli bir kısmını oluşturmaktadırlar. Yaşlanan nüfus, yaşam sürelerinin artması, bulaşıcı olan ve olmayan hastalıkların artması, hastane ve sağlık kuruluşlarının sayılarının giderek artması ile hemşireye olan ihtiyaç da doğru orantılı olarak artış göstermektedir. Fakat Dünya Sağlık Örgütü, 2030 yılına kadar 15 milyon sağlık çalışanının eksikliğini öngörmesiyle birlikte hemşirelerin bazı nedenlerden dolayı işten ayrıldıkları görülmektedir. Bu çalışmada hemşirelerin işten ayrılma niyetlerini etkileyen nedenleri belirlemek ve hemşirelerin iş doyumu, iş yükü, iş stresi ve iş ortamının işten ayrılma niyetlerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. İstanbul' un Anadolu Yakası'ndaki iş gücü çok ve yoğun olan dört sağlık grubu özel hastanede çalışan, gönül esasına bağlı olarak ve araştırmaya onam veren 310 hemşire ile çalışma yapılmıştır. Çalışmada Kişisel Bilgi Formu, Minnesota İş Doyumu Ölçeği, Revize Bireysel İş Yükü Algı Ölçeği ve Genel İş Stres Ölçeği ile veriler toplanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılım, ortalama, standart sapma, Cronbach's Alpha, Pearson Korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Çalışmada iş doyumu, iş yükü, iş stresi düzeylerinin orta düzeyde, personel devir oranlarının orta düzeyde ve iş stresi düzeylerinin ise düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. İş yükünün ve stresin, devir oranını istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkilediği, iş doyumunun ve çalışma şartları ve koşullarının ise devir oranını istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Hemşirelerin işten ayrılma oranlarını azaltmak için; personel sayısının artırılmasının kaçınılmaz bir gerçek olması ile birlikte, hasta bakımı için kişi başına düşen hasta sayısının azaltılması ve hemşirelerin hastaya bakım verme süreci dışındaki işlerinin azaltılması gerektiği düşünülmektedir. Çalışma şartları ve olanaklarının iyileştirilmesinin, ücretlerin yükseltilmesinin, adaletli bir ücret politikasının izlenmesinin ve motive edici faaliyetlerin artırılmasının hemşirelerin işten ayrılma niyetleri üzerinde önemli bir etkisinin olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nurses constitute an important part of health workers. Aging population, increasing life expectancy, increasing number of communicable and non-communicable diseases, increasing number of hospitals and health institutions increase the need for nurses in direct proportion. However, the World Health Organization predicts a shortage of 15 million health workers by 2030 and it is seen that nurses leave their jobs for some reasons. In this study, it was aimed to determine the reasons affecting nurses' turnover intentions and to examine the effects of job satisfaction, workload, work stress and work environment on nurses' turnover intentions. The study was conducted with 310 nurses working in four health group private hospitals on the Anatolian side of Istanbul, which have a large and intensive workforce, who gave their consent to the study on a voluntary basis. Data were collected using Personal Information Form, Minnesota Job Satisfaction Scale, Revised Individual Workload Perception Scale and General Work Stress Scale. The findings obtained in the study were analyzed with SPSS 25.0 program. Percentage distribution, mean, standard deviation, Cronbach's Alpha, Pearson Correlation and Regression analysis were used to evaluate the data. In the study, it was found that job satisfaction, workload, work stress levels were at medium level, staff turnover rates were at medium level and work stress levels were low. It was found that workload and stress had a statistically significant and positive effect on the turnover rate, while job satisfaction and working conditions had a statistically significant and negative effect. In order to reduce the turnover rate of nurses, it is thought that the number of staff should be increased, the number of patients per person for patient care should be reduced, and their work outside the patient care process should be reduced. It is predicted that improving working conditions and opportunities, increasing wages, following a fair wage policy and increasing motivational activities will be an important issue on nurses' turnover intentions.