Bürokrasinin denetiminde etiğin rölü: Alman, Fransız ve İngiliz denetim kültürü üzerinden bir inceleme
The role of ethics in the control of bureaucracy: A study on German, French and English control culture
- Tez No: 922718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ATMACA, DOÇ. DR. VEDAT YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Denetim, kamu kaynaklarının sorumlu bir şekilde yönetilmesini ve hükümet eylemlerinin yasal ve etik standartlarla uyumlu olmasını sağlamak için temel bir mekanizma görevi görür. Denetimler bir bakıma o ülkenin, devlet mekanizmaları, tarihsel birikimi, kültürel yapısı ve bilhassa etik kodlarıyla doğrudan ilgilidir. Bu yönüyle etik, özellikle hükümet kurumları içinde bürokrasilerin denetimi ve işleyişi açısından hayati bir rol oynar. Etik ilkelerin bürokratik uygulamalara entegre edilmesi, hesap verebilirliğin, şeffaflığın ve kamu güveninin sağlanması için önemlidir. Bürokratlar etik standartlara uyduğunda, sorumlu ve şeffaf davranma olasılıkları daha yüksektir. Etik değerler, bürokrasilerdeki yolsuzlukla mücadelede etkilidir. Bu değerler, net davranış kuralları oluşturarak yolsuzluk uygulamalarına yönelik açıkları en aza indirebilir. Etik, hesap verebilirliği, şeffaflığı ve dürüstlüğü teşvik ederek bürokrasiyi kontrol etmek için temel bir çerçeve oluşturur. Etik ilkeleri öncelemek, kamu güvenini artırabilir, yolsuzluğu azaltabilir ve bürokratların ahlaki şekilde hareket etmesini sağlayabilir. Bürokraside etik değerler; bir ülkenin kültürel yapısı, siyasal sistemleri, bürokratik örgütlenmesi ve denetim kültürüyle doğrudan ilişkilidir. Bu bilgiler doğrultusunda, Kıta Avrupa'sının hem nüfus hem de ekonomik açıdan en büyük iki devleti olan Almanya ve Fransa'nın yansıra Birleşik Krallığın (İngiltere) kültürel yapısı, siyasal sistemleri, idarenin temel örgütlenmesi, kamu personel sistemleri, denetim mekanizmaları, bürokratik kültürleri, yolsuzlukla mücadele stratejileri ve kamu denetim kültürleri detaylıca ele alınarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında ülke karşılaştırmaları yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz ve gözlem teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Auditing serves as a fundamental mechanism to ensure that public resources are managed responsibly and that government actions comply with legal and ethical standards. Auditing is, in a sense, directly related to the state mechanisms, historical background, cultural structure and especially ethical codes of that country. In this respect, ethics plays a vital role in the control and functioning of bureaucracies, especially within government institutions. Integrating ethical principles into bureaucratic practices is important for ensuring accountability, transparency and public trust. When bureaucrats comply with ethical standards, they are more likely to act responsibly and transparently. Ethical values are effective in combating corruption in bureaucracies. These values can minimize the vulnerabilities to corrupt practices by creating clear rules of conduct. Ethics constitute a fundamental framework for controlling bureaucracy by encouraging accountability, transparency and honesty. Prioritizing ethical principles can increase public trust, reduce corruption and ensure that bureaucrats act morally. Ethical values in bureaucracy are directly related to a country's cultural structure, political systems, bureaucratic organization and auditing culture. In line with this information, the cultural structure, political systems, basic organization of the administration, public personnel systems, control mechanisms, bureaucratic cultures, anti-corruption strategies and public control cultures of Germany and France, the two largest states in continental Europe in terms of both population and economy, as well as the United Kingdom (England) were examined in detail. In the light of the findings obtained, country comparisons were made. Descriptive analysis and observation methods from qualitative research methods were used in the article.