Derideki tümörün ISING modeli kullanılarak Creutz Cellular automaton ile simülasyonu
The simulation of skin tumor using ISING model on the CreutzCellular automaton
- Tez No: 922728
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu makalenin amacı, iki boyutlu Ising modelinin Creutz Hücresel Otomasyon (CCA) üzerinde simülasyonu ile in vitro böbrek kanseri çalışmasını doğrulamaktır. Bunu yapmak için, öncelikle laboratuvar sıçanlarına böbrek kanserine neden olan kanserojen enjekte edilir. Daha sonra, tümör gelişimi araştırılır ve belirli zaman adımlarında kanserli doku görüntüleri alınır. İn vitro çalışmanın başlangıç durumu, yani ilk günkü doku görüntüsü simülasyon programına verilir ve tümör gelişimi gözlenir. Simülasyondan elde edilen veriler deneysel verilerle karşılaştırılır ve aralarında iyi bir uyum olduğu görülür. Bu çalışmanın öngörücü tıp alanına katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to verify the in-vitro kidney cancer study with the simulation of the two-dimensional Ising model on Creutz Cellular Automaton (CCA). To do this, firstly, laboratory rats are injected with the carcinogen causing kidney cancer. Then, tumor development is investigated, and cancerous tissue images are taken at specific time steps. The initial state of the in-vitro study, i.e., tissue image on the first day, is given to the simulation program, and tumor development is observed. The data obtained from the simulation are compared with experimental data, and it is seen that there is a good agreement between them. It is thought that this study may contribute to the field of predictive medicine.