Kronik obstrüktif akciğer hastalığı anksiyete ölçeğinin türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of chronic obstructive pulmonary disease anxiety scale in turkish
  1. Tez No: 922748
  2. Yazar: FADİME KOTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ŞİRİN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu araştırma, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Anksiyete Ölçeğinin Türkçe geçerliğini ve güvenirliğini belirlemek amacıyla yürütüldü. Materyal ve Metot: Metodolojik türde olan araştırmanın örneklemini Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Erzurum Şehir Hastanesi göğüs hastalıkları kliniğinde tedavi gören 401 hasta oluşturdu. Veri toplama araçları olarak, Tanımlayıcı Özellikler Formu, KOAH Anksiyete Ölçeği, KOAH Değerlendirme Testi, Modified Medical Research Council Dyspnea Skalası (mMRC), ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği kullanıldı. Madde toplam korelasyonu, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, Kaiser-Meyer-Olkin testi ve Bartlett's Küresellik testi, test-tekrar test güvenirliği, paralel formlar güvenirliği, Cronbach alfa katsayısı hesaplandı. Bulgular: Ölçekte bulunan maddelerin madde toplam korelasyon değerlerinin 0.36-0.64 arasında olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the Turkish validity and reliability of the Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) Anxiety Scale. Materials and Methods: The sample of the methodological study consisted of 401 patients treated in Atatürk University Health Research and Application Centre and Erzurum City Hospital chest diseases clinic. Descriptive Characteristics Form, COPD Anxiety Scale, COPD Assessment Test (CAT), Modified Medical Research Council Scale (mMRC), and Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) were used as data collection tools. Item-total correlation, exploratory and confirmatory factor analysis, Kaiser-Meyer-Olkin test, Bartlett's Sphericity test, test-retest reliability, parallel forms reliability, and Cronbach's alpha coefficient were calculated. Results: The item-total correlation values of the items in the scale were found to be between 0.36-0.64.