Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ile ilişkili damgalanma ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the stigma scale associated with Chronic Obstructive Pulmonary Disease
- Tez No: 950993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KUZU DURMAZ, DOÇ. DR. ZEYNEP ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Metodolojik ve tanımlayıcı olarak yapılan bu çalışmanın amacı Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ile İlişkili Damgalanma Ölçeği (COPD Related Stigma Scale) (KOAHDÖ)'nin Türk toplumunda geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmaktadır. Araştırmanın örneklemini bir göğüs hastalıkları hastanesinin göğüs hastalıkları servisinde yatan ve polikliğine başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan 240 KOAH tanılı birey oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, KOAH ile İlişkili Damgalama Ölçeği, Dispne-12 Ölçeği, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, KOAH Değerlendirme Testi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde ölçek geçerlik güvenirlik çalışmasında kullanılan kapsam geçerliliği, açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizleri, Cronbach Alpha anlalizi, korelasyon analizi ve tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Ölçeğin kapsam geçerlik indeksinin 1,00 olduğu, doğrulayıcı faktör analizi sonuçlarının χ2/sd=1,858; GFI=0,912; AGFI=0,878; NFI=0,953; IFI=0,917; CFI=0,963; RMSEA=0,068 olduğu ve modelin hem mutlak hem de göreceli uyum indeksleri açısından iyi bir uyum sağladığı belirlenmiştir. Ölçeğin orijinal ölçekte olduğu gibi 4 faktörlü yapısını koruduğu ve iyi uyum sağladığı belirlenmiştir. Ölçek ve alt boyutlarının Cronbach Alpha iç tutarlık katsayıları KOAHDÖ için 0,95; KOAHDÖ-Toplumsal Damgalanma alt boyutu için 0,92; KOAHDÖ-Hissedilen Damgalanma alt boyutu için 0,83; KOAHDÖ-Tedavi ile İlişkili Damgalanma alt boyutu için 0,72 ve KOAHDÖ-Sigara ile İlişkili alt boyutu için 0,74'tür. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ile İlişkili Damgalanma Ölçeği Türk toplumunda KOAH hastalarında damgalamayı ölçen geçerli ve güvenilir bir araçtır.
Özet (Çeviri)
The aim of this methodological and descriptive study is to conduct a validity and reliability study of the Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) Related Stigma Scale in Turkish society. The sample of the study consisted of 240 individuals with COPD who were hospitalized in the chest diseases department of a chest diseases hospital and applied to the outpatient clinic and met the inclusion criteria. The data of the study were collected using the Personal Information Form, COPD Related Stigma Scale (COPDSS), Dyspnea 12 Scale, Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD), and COPD Assessment Test. In the analysis of the data, the content validity, explanatory factor analysis, confirmatory factor analysis, Cronbach Alpha analysis, correlation analysis and descriptive statistical methods used in the scale validity and reliability study were used. It was determined that the content validity index of the scale was 1.00, the confirmatory factor analysis results were χ2/sd=1.858; GFI=0.912; AGFI=0.878; NFI=0.953; IFI=0.917; CFI=0.963; RMSEA=0.068 and the model provided a good fit in terms of both absolute and relative fit indices. It was determined that the scale maintained its 4-factor structure as in the original scale and provided a good fit. Cronbach Alpha internal consistency coefficients of the scale and its sub-dimensions are 0.95 for COPDSS; 0.92 for COPDSS-Social Stigma sub-dimension; 0.83 for COPDSS-Felt Stigma sub-dimension; 0.72 for COPDSS-Treatment-Related Stigma sub-dimension and 0.74 for COPDSS-Smoking-Related sub-dimension. The Stigma Scale Associated with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a valid and reliable tool that measures stigma in COPD patients in the Turkish society.