Analyse des perceptions des enseignants et des apprenants de français lange étrangère sur les interactions entre la motivation et l'apprentissage en ligne
Motivasyon ve çevrimiçi öğrenme arasındaki etkileşimler hakkında fransızca yabancı dil öğretmen ve öğrencilerinin algılarının analizi
- Tez No: 922756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN AYDINBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransızca Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Türkiye'de üniversiteler 2020 yılında covid-19 pandemisi ve ardından Şubat 2023'te Türkiye'de meydana gelen şiddetli deprem nedeniyle, eğitimdeki aksamayı önlemek amacıyla zorunlu çevrimiçi öğretime geçmiştir. Bu çalışma, Fransızca yabancı dil öğretmenliği öğrencilerinin çevrimiçi derslerde motivasyon düzeylerini belirlemeyi ve bu sürecin onlar için etkinliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca Fransızca yabancı dil öğretmenliği öğretmenlerinin çevrimiçi derslerde kullandıkları farklı yöntem, strateji, teknikleri ve onları motive eden faktörleri vurgulamak ve dijital eğitimin etkinliğini artırmak için öğretmenlerin önerilerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu amaçlar doğrultusunda, karma açıklayıcı bir yöntem kullanılmıştır. Veriler devlet üniversitelerinin Fransızca yabancı dil öğretmenliği programı hazırlık bölümünden, 191 öğrenci ve 5 öğretmenden yüz yüze toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak öğrenciler için bir motivasyon ölçeği ve öğretmenler için yarı yapılandırılmış bir görüşme kullanılmıştır. Analizler, öğrencilerin belirli bir düzeyde içsel ve dışsal motivasyona sahip olduklarını, ancak birçoğunun belirli bir motivasyon eksikliğine de sahip olduklarını göstermiştir. Öğrenci görüşlerinin incelenmesi sonucunda, çevrimiçi yabancı dil öğreniminin bu biçimiyle yeterince etkili olmadığı ve geliştirilmeye ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmıştır. Verimliliğin düşük olmasının sebepleri arasında; dil öğretme/öğrenme alanının uzaktan/çevrimiçi öğrenime uygun olmaması, insanlar arası etkileşim eksikliği, odaklanma zorlukları, teknik aksaklıklar ve genel motivasyon eksikliği vurgulanmaktadır. Buna ek olarak bu araştırma motivasyon düzeyi ne kadar yüksekse öğretim/öğrenme etkililiğinin de o derece yüksek olacağına ilişkin görüşün kuvvetli olduğunu göstermiştir. Öğretmenler, iletişimsel yöntemi sıklıkla modüle veya diğer öğretim yöntemlerine dahil ederek eklektik bir yöntem kullandıklarını belirtmişlerdir. Sonuç olarak bu araştırma, çevrimiçi öğretim/öğrenim sürecinin daha etkili olması için gereken tamamlayıcı unsurların yanı sıra karşılaşılan zorlukların da altını çizmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the covid-19 pandemic in 2020, and the subsequent earthquake in Turkey in February 2023, Turkish universities have switched to mandatory online teaching to avoid any disruption to education. This study aims to determine the level of motivation of French foreign language students during online courses and to examine the effectiveness of this period for them. It also aims to highlight the different methods, strategies and techniques used by teachers of French as a foreign language in online courses and the factors that motivate them, as well as to reveal teachers' suggestions for improving the effectiveness of digital teaching. In line with these aims, we used the explanatory, mixed-method approach. Data were collected face-to-face from 191 students and 5 teachers in the preparatory department of the French as a foreign language teaching program at public universities. We used a motivational questionnaire for the students and a semi-structured interview for the teachers. Analyses have shown that students have a certain level of intrinsic and extrinsic motivation, however many of them also have a certain lack of motivation. Analysis of students' opinions revealed that online foreign language learning is not sufficiently effective in this form and needs to be improved. Among the reasons for low effectiveness; the unsuitability of the language teaching/learning space for distance/online learning, lack of interpersonal interaction, concentration difficulties, technical difficulties and general lack of motivation are highlighted. Moreover, as the link between motivation and perception of online teaching was significant, the higher the motivation, the more positive the opinion of its effectiveness. Teachers reported using an eclectic approach, often incorporating the communicative method with other teaching methods. Finally, this research highlighted the reinforcement required for the process to be effective, as well as the difficulties encountered.