Açık alan rekreasyon pazarlamasında turist algılarının belirlenmesi: Karma yöntemler araştırmasına dayalı bir ölçek geliştirme çalışması
Determination of tourist perceptions in outdoor recreation marketing: A scale development study based on mixed methods research
  1. Tez No: 922847
  2. Yazar: İPEK ITIR CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE OZAN AKSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Çalışmanın çıkış noktasını, literatürde pazarlama karması elemanlarını açık alan rekreasyonu ile ilişkilendiren herhangi bir çalışmaya ve rekreasyon veya açık alan rekreasyon pazarlamasına yönelik turist algılarını araştıran herhangi bir ölçeğe rastlanmaması oluşturmaktadır. Çalışmanın temel amacı destinasyonlar için önemli bir çekicilik unsuru olan açık alan rekreasyon unsurlarının turizm karar vericileri ve işletmecileri tarafından nasıl pazarlandığının genişletilmiş pazarlama karması elemanları (7P) açısından tespit edilmesi, turistlerin ilgili pazarlama çalışmalarına ilişkin algılarının ortaya konması ve Algılanan Açık Alan Rekreasyon Pazarlaması Ölçeği'nin geliştirilmesidir. Keşfedici sıralı karma yöntemler araştırması deseni ile yürütülen bu çalışmanın dört temel aşaması bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır: (1) Nitel araştırma: Açık alan rekreasyonuna ilişkin genişletilmiş pazarlama karması stratejileri, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve içerik analizi aracılığıyla belirlenmiştir, (2) Bağlantı: İçerik analizi sonucunda elde edilen tema, kategori ve kodlar ölçek maddelerine dönüştürülerek uzman görüşlerine sunulmuştur, (3) Nicel araştırma: Uzman görüşleri doğrultusunda tasarlanan ölçek öncelikle pilot uygulamaya ve açıklayıcı faktör analizine, ardından esas uygulamaya ve doğrulayıcı faktör analizine tabi tutulmuştur, (4) Entegrasyon: Nitel ve nicel veri analizlerine ilişkin bulgular bütünleştirilerek sunulmuştur. Bu aşamalar sonucunda, 27 madde ve yedi alt boyuttan oluşan Algılanan Açık Alan Rekreasyon Pazarlaması Ölçeği, geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olarak literatüre kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The starting point of the study is that there is no study in the literature that relates marketing mix elements to outdoor recreation and no scale that investigates tourist perceptions towards recreation or outdoor recreation marketing. Therefore, the purpose of this study is to determine how tourism decision-makers and managers market outdoor recreation, which is an important attraction factor for destinations, in terms of expanded marketing mix elements (7Ps), to reveal tourists' perceptions of related marketing efforts, and to develop the Perceived Outdoor Recreation Marketing Scale. This study, which was conducted with an exploratory sequential mixed methods research design, has four main stages. These are listed as follows: (1) Qualitative research: Extended marketing mix strategies for outdoor recreation were identified through semi-structured interviews and content analysis, (2) Connection: The themes, categories, and codes obtained as a result of content analysis were transformed into scale items and presented to expert opinions, (3) Quantitative research: The scale designed in line with expert opinions was first subjected to pilot study and exploratory factor analysis, then to main study and confirmatory factor analysis, (4) Integration: The findings of qualitative and quantitative data analyses were integrated and presented. As a result of these stages, the Perceived Outdoor Recreation Marketing Scale, which consists of 27 items and seven sub-dimensions, was introduced to the literature as a valid and reliable measurement tool.