Feminist sosyal hizmet yaklaşımıyla göçmen kadınların şiddetle mücadele deneyimleri
A feminist social work perspective on immigrant women's experiences in combatting violence
  1. Tez No: 922889
  2. Yazar: AMİNE DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN BURCU ÖZTÜRK ÇIPLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu araştırmanın amacı, şiddetten kurtulan göçmen kadınların şiddet ve şiddetle baş etme deneyimlerini keşfetmektir. Bu amaç doğrultusunda, şiddete maruz kalmış farklı uyruklardan 22 göçmen kadın ile yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler, tematik analiz yöntemi ile çözümlenmiş ve üç ana tema üzerinden yorumlanmıştır. Araştırmanın ana temaları;“Göç Öncesi Yaşam Deneyimleri”,“Göç ve Sonrasında Oluşan Sorun ve İhtiyaçlar, Dönüşen Toplumsal Cinsiyet Rolleri”ve“Şiddet Deneyimleri, Şiddetle Baş Etme ve Sosyal Hizmetlere Erişim”olarak belirlenmiştir. Göçmen kadınların kök ülkelerinde katı ataerkil sistem içerisinde toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlik, ayrımcılık ve şiddeti yoğun biçimde deneyimledikleri, çatışma ve savaş ortamında yaygın insan hakları ihlallerine maruz kaldıkları görülmüştür. Zorunlu olarak göç sürecine dahil olan kadınlar göç sırasında da toplumsal cinsiyet eşitsizliğine bağlı olarak şiddete maruz kalmış ve cinsiyet faktörü göç sürecini şekillendirmiştir. Göç sonrası hedef ülkede göçmen ve kadın olmanın kesişimselliğinde ayrımcılık ve dışlanma, uyum ve dil problemleri, yasal statülere ilişkin sorunlar ve şiddet, göçmen kadınların sıklıkla karşılaştığı sorunlar arasında yer almıştır. Kadınların hem kök ülkeleri hem de Türkiye'de şiddetin en ağır biçimlerine maruz kaldıkları ve kadınların şiddet deneyimlerini ifade etmede genel şiddet kavramının yetersiz kaldığı anlaşılmıştır. Kadınlar göç sonrasında da devam eden şiddetle baş etmede çeşitli stratejiler geliştirmiştir. Şiddetle baş etme stratejilerinin geliştirilmesinde göçmenlik statüsü, şiddet algısı, geleneksel ve kültürel öğretiler ve korunma mekanizmalarına erişim etkili olmuştur. Göçmen olmanın getirdiği dezavantajlar, şiddet mücadeleyi güçleştirmiş ve göçmen kadınların savunmasızlıklarını artırmıştır. Bu araştırmanın şiddet gören göçmen kadınların şiddetle baş etme stratejilerinin görünür olmasında ve göçmen kadınlarla çalışmada, alanyazına önemli bir katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to examine the experiences of immigrant women who have survived violence and their coping mechanisms. To achieve this, in-depth interviews were conducted with 22 immigrant women of various nationalities who had been subjected to violence, using a semi-structured interview format. The data obtained from these interviews were analyzed through thematic analysis and categorized into three main themes:“Pre-Migration Life Experiences,”“Challenges and Needs Emerging During and After Migration, and Transformations in Gender Roles,”and“Experiences of Violence, Coping Strategies, and Access to Social Services.”The findings indicate that immigrant women experienced gender-based inequality, discrimination, and violence within rigid patriarchal systems in their countries of origin and faced extensive human rights violations in contexts of conflict and war. Women who were involuntarily engaged in the migration process were also subjected to gender-based violence during migration, highlighting the role of gender as a determinant in shaping migration experiences. After migration, immigrant women frequently encountered challenges such as discrimination and social exclusion, difficulties in adaptation and language barriers, legal status-related problems, and continued exposure to violence. It has been understood that women are subjected to the most severe forms of violence both in their countries of origin and in Turkey, and that the general concept of violence is insufficient to fully capture their experiences. Women have developed various strategies to cope with the violence that persists even after migration. Factors such as immigration status, perceptions of violence, traditional and cultural norms, and access to protection mechanisms significantly influenced these coping strategies. The compounded disadvantages of being both a migrant and a survivor of violence exacerbated vulnerabilities and hindered efforts to combat violence effectively. This study is expected to contribute to the literature on migrant women's experiences by shedding light on their strategies for coping with violence. Additionally, it aims to enhance understanding among researchers and practitioners working with migrant women, thereby informing policies and interventions designed to support this population.