Sağlık çalışanlarının bilgi güvenliğine yönelik değerlendirmeleri
Evaluations of healthcare professionals towards information security
  1. Tez No: 922890
  2. Yazar: DİLEK YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE BAYIN DONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
YİĞİT, Dilek. Sağlık Çalışanlarının Bilgi Güvenliğine Yönelik Değerlendirmeleri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2025 Bilgi güvenliği, bilginin güvenli bir şekilde saklanması, korunması ve transferi sırasında bilgi bütünlüğünün, erişilebilirliğinin sağlanmasını amaçlayan süreçlerin bütünüdür. Bu araştırma kapsamında sağlık çalışanlarının bilgi güvenliğine yönelik değerlendirmelerini belirlemek ve bu kapsamda bilgi güvenliğinin alt boyutları olan ''güvenlik politikası'', ''güvenlik uygulamaları'', ''örgütsel güvenlik'', ''erişim ve yetkilendirme'', ''hizmet sunumu''na ilişkin görüşlerini incelemek amaçlanmıştır. Ayrıca araştırma ile sağlık çalışanlarının bilgi güvenliği konusundaki değerlendirmelerinin, mesleki ve bireysel farklılıklar doğrultusunda nasıl şekillendiğini anlamak hedeflenmiştir. Araştırmanın evrenini, Ankara ilinde bir özel ve bir kamu hastanesinde görev yapan hekimler, hemşireler ve diğer sağlık personeli (sağlık memuru, tıbbi sekreter, laboratuvar uzmanı ve sağlık teknikeri/teknisyeni) oluşturmaktadır. Çalışma evrenini oluşturan hastaneler, kamu hastanesi ve özel hastane olarak tabakalara ayrılmış ve her bir tabakanın evrendeki ağırlıkları hesaplanarak belirlenen sayıda anket, basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak katılımcılara dağıtılmıştır. Toplam 350 sağlık çalışanından elde edilen veriler, örneklemi oluşturmuştur. Hastanelerde 13.05.2024- 20.09.2024 tarihleri arasında sağlık çalışanlarına anket uygulanmıştır. Katılımcıların bilgi güvenliği değerlendirmelerini ölçmek için Upfold & Sewry (2005) tarafından geliştirilen ve Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği Kılıç Aksu (2014) tarafından yapılan“Bilgi Güvenliği Ölçeği”kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, bilgi güvenliği ölçeğinin genel ortalaması 3,42 olarak bulunmuştur. Bu sonuç, bilgi güvenliği değerlendirmelerinin orta düzeyde olduğunu göstermektedir. Sağlık çalışanlarının en yüksek ortalamaya sahip olduğu alt boyut“Hizmet Sunumu”; en düşük ortalamaya olduğu alt boyutlar ise,“Güvenlik Uygulamaları”ve“Güvenlik Politikası”boyutları olmuştur. Sağlık çalışanlarının demografik özellikleri ve çalıştıkları hastanenin mülkiyet yapısı, genel bilgi güvenliği puanı ve farklı alt boyut puanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermiştir. Buna göre, kadınların, daha genç yaştakilerin, hemşirelerin, lise mezunlarının, daha az süredir çalışanların ve özel hastanede çalışanların bilgi güvenliği puan ortalamaları, diğer gruplara göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Sağlık çalışanlarının güvenlik uygulamaları ve politikaları konusunda bilinçlendirilmesi, erişim ve yetkilendirme prosedürlerinin net bir şekilde aktarılması ve bilgi güvenliği eğitimlerinin örgütsel güvenlik ve hizmet sunumu süreçlerine entegre edilmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca bu eğitimlerin, sağlık çalışanlarının meslek grupları, yaşları, cinsiyetleri ve eğitim düzeyleri gibi farklı özelliklerine uygun olarak düzenlenmesi önerilmektedir. Anahtar Sözcükler Bilgi Yönetimi, Bilgi Sistemleri, Bilgi Güvenliği, Sağlık Kurumları, Sağlık Çalışanları, Sağlık Yönetimi
Özet (Çeviri)
YİĞİT, Dilek. Evaluations of Healthcare Professionals towards Information Security, Master's Thesis, Ankara, 2025 Information security refers to a whole of processes aimed at ensuring the integrity, availability, and secure management of information during its storage, protection, and transfer. This study aims to assess healthcare professionals' evaluations and awareness regarding information security, focusing on its subdimensions: ''security policies'', ''security practices'', ''organizational security'', ''access and authorization'', ''service delivery''. Additionally, the study seeks to understand how professional and individual differences shape healthcare professionals' attitudes toward information security. The study population includes physicians, nurses, and other healthcare professionals (health officers, medical secretaries, laboratory specialists, and healthcare technicians/technologists) working in one private and one public hospital in Ankara. The hospitals were stratified into public and private categories, and the number of questionnaires distributed to participants was determined based on the weight of each stratum in the population. The study sample consisted of a total of 350 healthcare professionals. The surveys were conducted between May 13, 2024, and September 20, 2024. To measure participants' awareness of information security, the“Information Security Awareness Scale,”developed by Upfold & Sewry (2005) and validated in Turkish by Kılıç Aksu (2014), was applied. The analysis demonstrated that the overall mean score on the information security scale was 3.42, reflecting a moderate level of awareness. Among the subdimensions,“Service Delivery”had the highest mean score, whereas“Security Practices”and“Security Policies”recorded the lowest scores. Statistically significant differences were identified in the overall information security scores and sub-dimension scores based on participants' demographic characteristics and the ownership structure of their employing hospitals. Specifically, it was found that women, younger participants, nurses, high school graduates, those with less work experience, and those working in private hospitals had significantly higher information security scores compared to other groups. Raising awareness among healthcare workers about security practices and policies, clearly communicating access and authorization procedures, and integrating information security training into organizational security and service delivery processes are of critical importance. Moreover, these training programs should include adjustments to align with the specific characteristics of healthcare professionals, such as their professional roles, age, gender, and education levels. Keywords Information Management, Information Systems, Information Security, Healthcare Institutions, Healthcare Professionals, Healthcare Management