Akciğer kanserinin erken teshisinde yeni araçların araştırılması
Investigation of new tools in early diagnosis of lung cancer
- Tez No: 922888
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'nün raporlarına göre, 2012'de dünya genelinde 14.1 milyon yeni kanser vakası, 8.2 milyon kanser ölümü ve 32.6 milyon kanser hastası bulunduğu ve kanser vakaları arasında akciğer kanserinin, hem yeni kanser teşhislerinde (1.350.000 yeni vaka ve toplam yeni kanser vakalarının %12,4'ü) hem de kansere bağlı ölümlerde (1.180.000 ölüm ve toplam kanser ölümlerinin %17,6'sı) en büyük paya sahip olduğu bildirilmiştir. Cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi çoğu kanser vakasında standart tedavi olsa da her hasta bu yöntemlerden fayda göremez. Bunun yanında, hedefe yönelik tedaviler ve biyoterapiler hızla artmaktadır. Bu nedenle, prognostik biyobelirteçlerin belirlenmesi, bireysel tedaviye yön vermek ve kötü prognozu iyileştirmek açısından kritik önemdedir.Bugüne değin yapılan çalışmalarda akciğer kanseriyle ilgili olduğu düşünülen birçok biyobelirteç belirtilmiş, bu çalışmada ise bu belirteçlerden bakır (Cu) ve çinko (Zn) düzeyleri, glutamat dehidrojenaz (GDH), malat dehidrojenaz (MDH), apelin 13, annexin A5 (ANXA5) ve KLRK1 düzeylerinin akciğer kanseriyle ilişkisi araştırılmıştır. Araştırma, akciğer kanseri tanısı almış 70 hasta ve 63 sağlıklı birey olmak üzere toplam 133 katılımcıyla yürütülmüştür. Çalışma kapsamında katılımcılardan alınan serum örneklerinde biyobelirteçlerin seviyeleri spektrofotometrik ve ELISA yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda; akciğer kanserli hastalarda serum bakır ve çinko düzeyinin sağlıklı bireylere kıyasla daha düşük olduğu gözlenmiştir. GDH seviyesi hasta grubunda daha yüksek, MDH düzeyleri ise kontrollere kıyasla anlamlı şekilde düşük bulunmuştur.Hastalarda Apelin 13 ve annexin A5 düzeylerinin sağlıklı kontrollerden daha yüksek bulunduğu fakat gruplar arasındaki farkın önemli düzeyde olmadığı görülmüştür.KLRK1 düzeyinin sağlıklı kontrollere kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu saptandı. Bulgular, bu biyobelirteçlerin oksidatif stres, metabolizma ve bağışıklık sistemi süreçleri ile ilişkili olarak akciğer kanserinin erken teşhisinde kullanılma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
According to the reports of the World Health Organization, in 2012, there were 14.1 million new cancer cases, 8.2 million cancer-related deaths, and 32.6 million cancer patients worldwide. Among cancer types, lung cancer had the largest share both in new cancer diagnoses (1,350,000 new cases, accounting for 12.4% of total new cancer cases) and cancer-related deaths (1,180,000 deaths, accounting for 17.6% of total cancer deaths). While surgery, radiotherapy, and chemotherapy are standard treatments for most cancer cases, not all patients benefit from these methods. In addition, targeted therapies and biotherapies are rapidly increasing. Therefore, identifying prognostic biomarkers is critical for guiding personalized treatment and improving poor prognosis.Numerous biomarkers have been reported to be associated with lung cancer in previous studies. This study investigates the relationship between lung cancer and levels of copper (Cu), zinc (Zn), glutamate dehydrogenase (GDH), malate dehydrogenase (MDH), apelin-13, annexin A5 (ANXA5), and KLRK1. The study was conducted with a total of 133 participants, including 70 patients diagnosed with lung cancer and 63 healthy individuals. Biomarker levels in serum samples obtained from participants were analyzed using spectrophotometric and ELISA methods.The results of the study revealed that serum copper and zinc levels were lower in lung cancer patients compared to healthy individuals. GDH levels were significantly higher in the patient group, whereas MDH levels were significantly lower than those of the controls. Apelin-13 and annexin A5 levels were found to be higher in patients than in healthy controls; however, the differences between the groups were not statistically significant. KLRK1 levels were significantly higher in the patient group compared to the healthy controls. These findings suggest that these biomarkers have the potential to be used in the early diagnosis of lung cancer due to their association with oxidative stress, metabolism, and immune system processes.According to the reports of the World Health Organization, in 2012, there were 14.1 million new cancer cases, 8.2 million cancer-related deaths, and 32.6 million cancer patients worldwide. Among cancer types, lung cancer had the largest share both in new cancer diagnoses (1,350,000 new cases, accounting for 12.4% of total new cancer cases) and cancer-related deaths (1,180,000 deaths, accounting for 17.6% of total cancer deaths). While surgery, radiotherapy, and chemotherapy are standard treatments for most cancer cases, not all patients benefit from these methods. In addition, targeted therapies and biotherapies are rapidly increasing. Therefore, identifying prognostic biomarkers is critical for guiding personalized treatment and improving poor prognosis.Numerous biomarkers have been reported to be associated with lung cancer in previous studies. This study investigates the relationship between lung cancer and levels of copper (Cu), zinc (Zn), glutamate dehydrogenase (GDH), malate dehydrogenase (MDH), apelin-13, annexin A5 (ANXA5), and KLRK1. The study was conducted with a total of 133 participants, including 70 patients diagnosed with lung cancer and 63 healthy individuals. Biomarker levels in serum samples obtained from participants were analyzed using spectrophotometric and ELISA methods.The results of the study revealed that serum copper and zinc levels were lower in lung cancer patients compared to healthy individuals. GDH levels were significantly higher in the patient group, whereas MDH levels were significantly lower than those of the controls. Apelin-13 and annexin A5 levels were found to be higher in patients than in healthy controls; however, the differences between the groups were not statistically significant. KLRK1 levels were significantly higher in the patient group compared to the healthy controls. These findings suggest that these biomarkers have the potential to be used in the early diagnosis of lung cancer due to their association with oxidative stress, metabolism, and immune system processes.