The effect of Salvadora Persica on the oral health of orthodontic patients
Salvadora persica (Misvak)ın Ortodonti hastalarının ağız sağlığına etkisi
- Tez No: 922912
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALP TAVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, Misvak'ın (Salvadora persica) ortodontik hastalar için bir ağız hijyen aracı olarak etkinliğini araştırmaktadır. Sabit ortodontik apareylerin ağız hijyenini sürdürmede yarattığı zorluklar göz önünde bulundurularak, araştırma Misvak'ın antimikrobiyal özelliklerini, bakteriyel popülasyonlar (Streptococcus mutans ve Lactobacillus) üzerindeki etkisini, plak azalması, diş eti sağlığı ve periodontal durum ile olan ilişkisini incelemektedir. Çalışmanın amacı, Misvak'ın geleneksel florür içeren ağız bakım ürünleriyle karşılaştırmasını yapmak ve doğal, ekonomik bir alternatif olarak potansiyelini değerlendirmektir. Ortodontik tedavi, ağız ortamında değişikliklere yol açarak plak birikimini artırır, mikrobiyal büyümeye neden olur ve periodontal sorunlara yol açabilir. Geleneksel diş bakımında yaygın olarak kullanılan Misvak, antibakteriyel, antikaryojenik ve anti inflamatuar özellikleriyle bilinmektedir. Bu çalışma, misvak (Salvadora persica) tozunun doğal bir diş macununa eklenmesinin ortodontik hastaların ağız sağlığı üzerindeki etkilerini 2 ay boyunca incelemiştir. Bulgular, misvağın bakteriyel yükü, plak birikimini ve diş eti iltihabını azaltarak periodontal sağlığı iyileştirdiğini göstermiştir. Özellikle ağız hijyenini korumakta zorluk yaşayan ortodontik hastalarda olumlu etkiler gözlemlenmiştir. Misvak, antimikrobiyal, antiinflamatuar ve plak azaltıcı özellikleriyle geleneksel diş bakımına etkili bir alternatif sunmaktadır. Klinik olarak, modern diş bakımına erişimi kısıtlı bireyler için faydalı bir seçenek olabilir. Ayrıca, doğal bileşenleri sayesinde florürlü ürünlere sürdürülebilir bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, Misvak, ortodontik hastalar için etkili bir ağız hijyeni aracı olarak potansiyel göstermektedir. Doğal antibakteriyel özellikleri, kullanım kolaylığı ve kültürel kabulü, onu geleneksel florür bazlı ağız bakım ürünlerine umut verici bir alternatif haline getirmektedir. Ortodontik tedavi sonuçları üzerindeki uzun vadeli etkisini araştırmak için daha fazla çalışma önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
For centuries, plants have been utilized for dental care, with many traditional communities still relying on herbal and natural methods to maintain oral hygiene. One such method is Miswak, an Arabic term meaning“tooth-cleaning stick,”derived from Salvadora persica. This plant has a wide geographic distribution and has been historically used by ancient civilizations, particularly in the Arab world, to whiten and polish teeth. Scientific research has confirmed that Miswak possesses antibacterial, antifungal, antiviral, anti-cariogenic, and anti-plaque properties, making it a potential alternative to fluoride toothpaste. In addition to its mechanical cleaning action, Miswak exhibits antioxidant, analgesic, and anti-inflammatory properties, contributing to its potential benefits in oral health maintenance. Studies have shown that its use influences the composition of saliva, supporting a healthier oral microbiome. Furthermore, clinical research has demonstrated that the mechanical and chemical efficacy of Miswak is comparable to, and in some cases superior to, that of traditional toothbrushes and fluoride-based products. This study explores the effectiveness of Miswak (Salvadora persica) in maintaining oral health among orthodontic patients. Given the unique challenges orthodontic patients face in plaque removal and gingival health maintenance, this research aims to assess Miswak's impact on oral hygiene compared to fluoride-based products, evaluating its antimicrobial efficiency, plaque reduction capabilities, and overall safety. Through this investigation, we seek to determine whether Miswak can serve as a viable and effective alternative for orthodontic patients in maintaining optimal oral health.