Risk analysis and management in dangerous goods transport by air cargo logistics
Lojistikte hava kargo taşımacılığında tehlike maddelere ilişkin risk analizi ve yönetimi
  1. Tez No: 922943
  2. Yazar: ELİFSU PETEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM DENİZ ÖZKAN ÖZEN, DOÇ. DR. VOLKAN YAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
This thesis focuses on risk analysis and management in the transportation of dangerous goods by air cargo logistics. Given the increasing global trade and the complexity of air transport, ensuring the safe handling of hazardous materials is paramount. The study employs a comprehensive evaluation framework based on the Dangerous Goods Regulations (DGR) and incorporates Fuzzy Logic and Fuzzy Synthetic Evaluation methods. A total of 27 participants provided insights into 18 identified risks, categorized under six main headings. The risks were assessed using four parameters: Probability of Occurrence, Detectability, Level of Impact Severity, and Ability to Respond. The findings reveal critical risk factors and suggest strategic recommendations for enhancing safety in air cargo logistics. This research aims to contribute to the existing literature by providing a structured approach to risk management in the transportation of dangerous goods, ultimately promoting a safer and more efficient air cargo environment.
Özet (Çeviri)
Bu tez, hava kargo lojistiğinde tehlikeli maddelerin taşınmasında risk analizi ve yönetimi üzerine odaklanmaktadır. Küresel ticaretin artışı ve hava taşımacılığının karmaşıklığı göz önüne alındığında, tehlikeli maddelerin güvenli bir şekilde taşınması büyük önem taşımaktadır. Çalışma, Tehlikeli Maddeler Yönetmeliği (DGR) temel alınarak kapsamlı bir değerlendirme çerçevesi kullanmakta ve Bulanık Mantık (Fuzzy Logic) ile Bulanık Sentetik Değerlendirme (Fuzzy Synthetic Evaluation) yöntemlerini içermektedir. Toplam 27 katılımcıdan alınan verilerle, altı ana başlık altında 18 risk belirlenmiş ve bu riskler dört parametre kullanılarak değerlendirilmiştir: Oluşma Olasılığı, Algılanabilirlik, Etki Şiddeti Seviyesi ve Yanıt Verme Yeteneği. Bulgular, kritik risk faktörlerini ortaya koymakta ve hava kargo lojistiğinde emniyeti artırmaya yönelik stratejik öneriler sunmaktadır. Bu araştırma, tehlikeli maddelerin taşınmasında risk yönetimi için yapısal bir yaklaşım sunarak mevcut literatüre katkıda bulunmayı ve daha güvenli ve verimli bir hava kargo ortamı sağlamayı amaçlamaktadır.