Depremden etkilenen 5-6 yaş çocuklarına yönelik hazırlanan müdahale programının çocukların sorun davranışlarına, psikososyal durumlarına ve psikolojik sağlamlıklarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the intervention program prepared for 5-6 years old children affected by earthquake on children's problem behaviors, psychosocial status and psychological resilience
- Tez No: 922955
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİRGÜL CUMURCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Psychology, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Amaç: Deprem(ler)in okul öncesi dönem çocuklar üzerindeki etkilerini belirlemek ve bu etkiler doğrultusunda psikososyal destek sağlamak amacıyla hazırlanan Deprem Çantası Müdahale Programı'nın 5-6 yaş grubu çocukların depreme bağlı olarak ortaya çıkan sorun davranışlarına, psikososyal durumlarına ve psikolojik sağlamlıklarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Keşfedici sıralı karma araştırma modelinde tasarlanan çalışmanın nitel aşamasında, 30 çocuk-ebeveyn çalışma grubunu oluştururken; nicel aşamasında, 5-6 yaş grubu 50 çocuk örneklemi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak;“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”,“Erken Çocuklukta Deprem Sonrası Sorun Davranışlar Ölçeği-Ebeveyn Formu”,“Erken Çocuklukta Psikolojik Sağlamlık Ölçeği-Ebeveyn Formu”ve“3-6 Yaş Çocuklar İçin Psikososyal Durum Değerlendirme Ölçeği-Ebeveyn Formu”kullanılmıştır. Veri analizinde, nitel veriler için içerik analizi, nicel veriler için parametrik ve non-parametrik testler kullanılmıştır. Bulgular: Depremin çocukların; sosyal-duygusal, davranışsal, bilişsel, uyum ve alışkanlık, iletişim ve etkileşim, uyku, beslenme ve sağlık durumları üzerindeki değişim etkileri ve seyri ile birlikte başa çıkma yöntemleri, gelişimsel değişimlere müdahale temaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to identify the effects of the earthquake on preschool children and to investigate the effects of the“Earthquake Bag Intervention Program”,designed to provide psychosocial support in accordance with these effects, on the problem behaviours, psychosocial status and psychological resilience of earthquake-affected children aged 5-6 years. Material and method: In the qualitative phase of the study, designed in t he exploratory sequential mixed research model, 30 children-parents constitute the study group, while 50 children aged 5-6 years constitute the sample in the quantitative phase. The“Semi-structured Interview Form”,“Early Childhood Post-Earthquake Problem Behaviours Scale-Parent Form”,“Early Childhood Psychological Resilience Scale-Parent Form”and“Psychosocial Status Assessment Scale for Children Aged 3-6 Years-Parent Form”were used as data collection instruments. Data analysis included content analysis for qualitative data and parametric and non-parametric tests for quantitative data. Results: The effects of earthquake on children's social-emotional, behavioral, cognitive, adaptation and habits, communication and interaction, sleep, nutrition and health conditions and also the themes of coping methods and intervention in developmental changes were determined.