Kronik kalça ağrısının, femoral ve obturator sinirin artiküler dallarına konvensiyonel radyofrekans termokoagülasyon uygulanması ile tedavisi
Radiofrequency thermocoagulation to the articular branches of the femoral and obturatory nerve in chronic hip pain
- Tez No: 791400
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ AYDIN, PROF. DR. SİNEM SARI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızda, kronik kalça ağrısı olan hastalarda femoral ve obturator sinirin artiküler dallarına ultrasonografi ve floroskopi rehberliğinde radyofrekans termokoagülasyon işlemi uygulanması ve bu işlemin kronik ağrı, kalça fonksiyonu ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya, 3 aydan uzun kalça ağrısı olan 48 hasta dahil edildi. Hastaların; demografik özellikleri, vücut kitle indeksi, ek hastalık, kalça ağrısı süresi, kalça ağrısı tanısı, kullandığı analjezikler, SAS skoru, WOMAC skoru, SF-12 puanı, komplikasyonlar kaydedildi. İşlem sonrası 1.ay, 3.ay ve 6.ay hastaların SAS, WOMAC ve SF-12 puanları kaydedildi. İstatistiksel analizler için SPSS 21.0 programı kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık için p değerinin 0,05'den küçük olması koşulu aranmıştır. Hastaların %60,4'ü kadın, %39,6'sı erkektir. Kalça ağrısı %77,1 oranında osteoartrit, %12,5 oranında postop kalça ağrısı, %8,3 oranında malignite, %2,1 oranında avasküler nekroza bağlıydı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to apply radiofrequency thermocoagulation to the articular branches of the femoral and obturator nerves in patients with chronic hip pain under the guidance of ultrasonography and fluoroscopy and to investigate the effects of this procedure on chronic pain, hip function and quality of life. The study included 48 patients with hip pain longer than 3 months. Demographic characteristics of the patients, body mass index, comorbidity, duration of hip pain, diagnosis of hip pain, analgesics , Verbal Rating Scale (VRS), WOMAC score, SF-12 score, complications were recorded. VRS, WOMAC and SF-12 scores of the patients were recorded at the 1st, 3rd and 6th months after the procedure.SPSS 21.0 program was used for statistical analysis. For statistical significance, the p value was less than 0.05. 60.4% of the patients were female and 39.6% were male. Hip pain was due to osteoarthritis in 77.1%, postoperative hip pain in 12.5%, malignancy in 8.3%, avascular necrosis in 2.1%.