Dijital devlet ve Türk kamu yönetiminin dijitalleşme pratikleri
Digital government and digitalization practices of Turkish public administration
- Tez No: 704028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Son yıllarda bilgi ve iletişim teknolojisinde yaşanan baş döndürücü gelişmeler, hayatın birçok alanını etkilediği gibi kamu yönetimini de derinden etkilemiştir. Giderek daha fazla dijitalleşen dünyada yerini almak isteyen devletler, günümüzün ve geleceğin idari yönetim şeklinin dijitalleşmekten geçtiğinin farkına varmışlardır. Nitekim bu süreçte vatandaşların kamu hizmetlerinin sunumuna yönelik devletten beklentileri çeşitlenerek artarken, devletin de bu beklentilere geleneksel yönetim anlayışıyla yanıt vermesinin yetersiz kalacağı anlaşılmıştır. Bu nedenle devletler, bilgi ve hizmet kanallarının değiştiği yeni bir anlayış olan 'dijital devlet' olgusunu benimsemeye başlamışlardır. Türkiye'de de dijital devlet yaklaşımının yansımaları görülmektedir. Bu çalışmada dijitalleşmenin kamu yönetimi süreçleri ve Türk kamu yönetimindeki dijital uygulama örnekleri ile ilişkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu bağlamda öncelikle dijital devlet olgusu incelenmiş, ardından Türk kamu yönetiminin dijitalleşme düzeyi; hukuki ve teknik altyapı, fizibilite, eğitim ve sisteme uyum, e-devlet portalı, teknoloji kullanımı, gizlilik, dijital bölünme (sayısal uçurum), liderlik, temsil edilen kesimler, koordinasyon ve gözetim kurumu gibi unsurlarla açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak Türkiye'nin, dijitalleşme konusunda önemli ve başarılı adımlar attığı görülse de henüz ilerlemesi gereken uzunca bir yolu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The dizzying developments in information and communication technology in recent years have affected many areas of life, as well as deeply affecting public administration. Governments that want to take their place in the increasingly digitalized world have realized that the administrative management style of today and the future is going through digitalization. Indeed, while citizens' expectations from the government for the provision of public services have diversified and increased, it has been understood that it will be insufficient for the government to respond to these expectations with a traditional management approach. For this reason, governments have started to adopt the“digital government”phenomenon, which is a new understanding in which information and service channels change. The reflections of the digital state approach can be seen in Turkey, as well. In this study, it is aimed to reveal the relationship of digitalization with public administration processes and digital application examples in Turkish public administration. In this context, firstly the phenomenon of digital government was examined, then the level of digitalization of the Turkish public administration; have been tried to be explained with elements such as legal and technical background, feasibility, compliance with the education and the system, e-government portal, use of technology, privacy, digital divide, leadership, representative segments, coordination and surveillance institution. As a result, although it has been understood that Turkey has taken important and successful steps in digitalization, it has been concluded that there is still a long way to go.