Web 2.0 araçları kullanımının ilkokul öğrencilerinin matematik dersine yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of primary school students' opinions on the use of Web 2.0 tools in mathematics lessons
  1. Tez No: 922965
  2. Yazar: MESUT TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul 4. sınıf matematik müfredatında yer alan doğal sayılar ve işlemler konusuna yönelik geliştirilen Web 2.0 araçlarının, öğrenciler tarafından nasıl algılandığını değerlendirmektir. Araştırmada, Web 2.0 araçlarının matematik eğitimine olan etkilerine dair literatüre katkı sağlanması hedeflenmiştir. Çalışma, 6 hafta süresince 6 farklı Web 2.0 aracı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve bu süreçte ilkokul öğrencilerinin Matematik dersinde bu araçları kullanmalarına dair görüşleri toplanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemi benimsenerek Karaman ilinde 2024/2025 Eğitim Öğretim Yılı'nda bir devlet okulunda öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilen 14 kız ve 14 erkek olmak üzere toplamda 28 öğrenciden oluşmaktadır. Uygulama süreci boyunca toplanan veriler, öğrencilerin Web 2.0 araçlarına dair deneyimlerini ve bu araçların matematik öğrenme süreçlerine katkılarını analiz etmek için kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak;“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizi ile analiz edilmiştir. Bulgular, Web 2.0 araçlarının öğrencilerin matematiğe olan ilgisini artırdığı ve öğrenme süreçlerini desteklediği yönündedir. Bu doğrultuda, öğretmenlerin derslerini oyunlaştırma yöntemlerini kullanarak öğrencilerin ilgisini çeken eğlenceli etkinlikler planlaması ve bu etkinlikleri çeşitlendirerek düzenli tekrarlarla sunması önerilmektedir. Ayrıca, öğrencilerin konuları daha iyi anlamalarını sağlamak için Web 2.0 araçlarının derslerde aktif bir şekilde kullanılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate how primary school 4th-grade students perceive Web 2.0 tools developed for the natural numbers and operations topics in the mathematics curriculum. The research intends to contribute to the literature on the impact of Web 2.0 tools on mathematics education. The study was conducted over six weeks using six different Web 2.0 tools, during which the opinions of primary school students on using these tools in their Mathematics class were collected. The research was carried out using a qualitative research method in a public school during the 2024/2025 Academic Year in Karaman province, with a sample group of 28 students, comprised of 14 girls and 14 boys, selected through a convenience sampling method. The data collected throughout the implementation process were used to analyze students' experiences with Web 2.0 tools and their contributions to the mathematics learning process. A“Semi-Structured Interview Form”was utilized as the data collection tool. The data obtained from the research were analyzed using content analysis. The findings indicate that Web 2.0 tools increase students' interest in mathematics and support their learning processes. In this context, it is recommended that teachers plan engaging activities that capture students' interest by incorporating gamification methods into their lessons and diversifying these activities while presenting them with regular repetition. Furthermore, the active use of Web 2.0 tools in lessons is advised to help students better understand the subjects.