Reddedilme duyarlılığı ve kendini susturma ile yakın partner şiddeti, ilişki doyumu ve depresif belirtiler arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The investigation of relations between rejection sensitivity, and self-silencing and intimate partner violence, relationship satisfaction, and depressive symptoms
- Tez No: 922963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN ÖZDENİZ VARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Mevcut çalışmanın amacı, reddedilme duyarlılığı ile ilişki doyumu, depresif belirtiler ve yakın partner şiddetine maruz kalma arasındaki ilişkilerde kendini susturmanın aracı rolünü incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-34 yaş aralığında, en az 3 aydır devam eden bir romantik ilişkisi olan, bekar ve üniversite öğrencisi 655 kadın dahil edilmiştir. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği, Kendini Susturma Ölçeği, İlişki İstikrarı Ölçeği'nin İlişki Doyumu Alt Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Çatışmaların Çözümüne Yaklaşım Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 22 programı kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Aracı etki analizleri ise SPSS programında Process makro eklentisi kullanılarak Model 4 ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Korelasyon analizleri sonucunda reddedilme duyarlılığının kendini susturma ve depresif belirtilerle pozitif yönde, ilişki doyumuyla ise negatif yönde anlamlı ilişkili olduğu bulunmuştur. Reddedilme duyarlılığı ile yakın partner şiddetine maruz kalma arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Kendini susturmanın ise depresif belirtiler ve yakın partner şiddetine maruz kalma ile pozitif yönde, ilişki doyumu ile negatif yönde anlamlı ilişkili olduğu bulunmuştur. Aracı etki analizleri sonucunda reddedilme duyarlılığı ile ilişki doyumu, depresif belirtiler ve yakın partner şiddetine maruz kalma arasındaki ilişkilere kendini susturmanın aracılık ettiği bulunmuştur. Sonuç: Mevcut çalışmada reddedilme duyarlılığı ile ilişki doyumu, depresif belirtiler ve yakın partner şiddetine maruz kalma arasındaki ilişkilerde kendini susturmanın aracı etkisinin olduğu bulunmuştur. Bahsi geçen aracılık modellerini Türk örneklem üzerinde inceleyen bir çalışmaya rastlanmadığından elde edilen bulguların literatüre önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study is to investigate the mediating role of self-silencing in the relationships between rejection sensitivity and relationship satisfaction, depressive symptoms, and intimate partner violence victimization. Materials and Methods: The study included 655 single female university students aged between 18 and 34, who have been in a romantic relationship for at least 3 months. Data were collected using the Personal Information Form, Rejection Sensitivity Questionnaire, Silencing the Self Scale, Relationship Stability Scale – Relationship Satisfaction Subscale, Beck Depression Inventory, the Revised Conflict Tactics Scales. The statistical analyses were conducted using SPSS 22. The relationships between the variables were examined using Pearson correlation analysis. Process Macro (Model 4) was used for the mediation analyses. Results: The correlation analyses revealed that rejection sensitivity was significantly positively related to self-silencing and depressive symptoms, and negatively related to relationship satisfaction. No significant relationship was found between rejection sensitivity and intimate partner violence victimization. Self-silencing was significantly positively related to depressive symptoms and intimate partner violence victimization, and negatively related to relationship satisfaction. The mediation analyses revealed that self-silencing mediated the relationships between rejection sensitivity and relationship satisfaction, depressive symptoms, and intimate partner violence victimization. Conclusion: The present study found that self-silencing had a significant mediating effect in the relationships between rejection sensitivity and relationship satisfaction, depressive symptoms, and intimate partner violence victimization. No study was found that examined these mediating models in a Turkish sample. Therefore, it is thought that the research outcomes will contribute to the literature.