The role of social capital in social entrepreneurship within the framework of corporate social responsibility: A case study of social enterprise in Turkey
Kurumsal sosyal sorumluluk çerçevesinde sosyal girişimcilikte Sosyal Sermaye'nin rolü: Türkiye'de sosyal girişimcilik örneği
- Tez No: 922975
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ALİKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışması, sosyal sermayenin sosyal girişimlerin başarısı ve sürdürülebilirliğindeki etkilerini, özellikle kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Sosyal sermaye, sosyal girişimlerin gelişiminde önemli bir faktör olarak öne çıkmakta olup, bu çalışma, sosyal sermayenin çeşitli unsurlarının (güven, iş birliği, sosyal ağlar) girişimlerin çeşitli aşamalarındaki rolünü derinlemesine araştırmaktadır. Türkiye genelinde gerçekleştirilen derinlemesine mülakatlar aracılığıyla elde edilen veriler, sosyal sermayenin sosyal girişimlerin başarısında ve sürdürülebilirliğinde kritik bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Araştırma bulguları, sosyal sermayenin sosyal girişimlerin kuruluş aşamasında önemli bir destek sağladığını göstermektedir. Aile, arkadaşlar ve iş bağlantıları gibi sosyal sermaye unsurları, girişimcilerin başlangıç aşamasında karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmuştur. Sosyal sermaye, girişimcilerin başlangıç aşamasında sağladığı destekle birlikte, sosyal girişimlerin sürdürülebilirliği ve uzun vadeli başarısı için de önemli bir kaldıraç etkisi yaratmaktadır. Günlük operasyonlar sırasında sosyal sermayenin rolü, girişimcilerin güven, karşılıklı yardımlaşma ve sosyal ağlar aracılığıyla iş süreçlerini daha verimli ve sürdürülebilir hale getirdiğini göstermektedir. Sosyal sermaye, sosyal girişimlerin işleyişinde sağladığı destekle, girişimlerin operasyonel etkinliğini artırmaktadır. Ayrıca, sosyal sermayenin büyüme ve gelişme süreçlerinde de belirgin bir etkisi gözlemlenmiştir; topluluk desteği ve iş birlikleri, sosyal girişimlerin büyüme sürecine katkı sağlamış ve geniş bir etki yaratmalarını desteklemiştir. Araştırma bulguları, sosyal sermayenin sosyal girişimlerin paydaşları arasındaki ilişkilerde de önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Çalışanlar, gönüllüler ve bağışçılar arasındaki güven ve karşılıklı yardımlaşma, sosyal girişimlerin başarısında kritik bir öneme sahiptir. Bu unsurlar, sosyal girişimlerin dayanıklı ve sağlam bir yapı oluşturmasını sağlamaktadır. Ayrıca, KSS politikalarının sosyal sermaye ile entegrasyonunun girişimlerin hedeflerine ulaşmasında büyük bir etkisi olduğu vurgulanmıştır. Sonuç olarak, bu tez çalışması, sosyal sermayenin sosyal girişimler üzerindeki etkilerini derinlemesine inceleyerek literatüre önemli katkılarda bulunmuştur. Sosyal sermayenin etkin kullanımı, sosyal girişimlerin toplumsal ve çevresel hedeflerine ulaşmalarını kolaylaştırmakta ve stratejik yönetim süreçlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Sosyal sermaye, sosyal girişimlerin her aşamasında kritik bir başarı faktörü olarak öne çıkmakta ve girişimcilerin stratejik planlamalarında daha etkin bir şekilde kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the effects of social capital on the success and sustainability of social enterprises, particularly within the framework of corporate social responsibility (CSR). Social capital emerges as a significant factor in the development of social enterprises, and this study deeply investigates the role of various elements of social capital (trust, collaboration, social networks) at different stages of enterprises. Data obtained through in-depth interviews conducted across Turkey reveal that social capital plays a critical role in the success and sustainability of social enterprises. The research findings demonstrate that social capital provides significant support during the establishment phase of social enterprises. Elements of social capital such as family, friends, and business connections have helped entrepreneurs overcome challenges encountered at the start-up stage. Social capital, along with the support it provides during the initiation phase, acts as an important leverage for the sustainability and long-term success of social enterprises. The role of social capital in daily operations shows that it makes business processes more efficient and sustainable through trust, mutual assistance, and social networks. Social capital enhances operational efficiency by supporting the functioning of social enterprises. Additionally, a distinct effect of social capital has been observed in the growth and development processes; community support and partnerships have contributed to the growth of social enterprises and supported their broader impact. The research findings also highlight the significant role of social capital in stakeholder relationships within social enterprises. Trust and mutual assistance among employees, volunteers, and donors are crucial for the success of social enterprises. These elements ensure that social enterprises develop a robust and resilient structure. Furthermore, the integration of CSR policies with social capital has been emphasized as having a substantial impact on achieving the goals of social enterprises. In conclusion, this thesis provides significant contributions to the literature by deeply examining the effects of social capital on social enterprises. The effective use of social capital facilitates the achievement of social and environmental goals and holds an important place in strategic management processes. Social capital emerges as a critical success factor at every stage of social enterprises and should be utilized more effectively in strategic planning by entrepreneurs.