Stoa felsefesinde iyi yaşam anlayışı
The concept of the good life in Stoic philosophy
- Tez No: 923024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ONUR AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Felsefe tarihinde iyi yaşam ile ilgili sorular, farklı düşünürlerin ve kültürlerin zihinlerini meşgul ederek, felsefenin temel meselelerinden biri olmuştur. Mutluluk ve erdem temaları üzerine şekillenen bu tartışma Antikçağdan günümüze kadar uzanmıştır. Bu tezde, Kıbrıslı Zenon'un kurmuş olduğu Stoa felsefesinin ahlak, doğa, bilgelik kavramları ele alınarak, bu öğretiler tarihsel bir perspektiften incelenecektir. Ayrıca Stoacıların, pratik yaşamda uyguladıkları ruhsal egzersizlerin günümüzdeki işlevselliği değerlendirilecektir. Bu kavramların ve pratik yaşamda uyguladıkları ruhsal egzersizlerin Stoa felsefesi açısından incelenme nedeni, ilgili kavramlara sınırlı bir bağlam içinde bakmaktır. Çalışmada, Stoacı felsefenin dönemin diğer okullarıyla kavramsal açıdan karşılaştırması yapılacak ve ilgili kavramlara dönemin filozoflarının eserleri ile bu filozofların etkilendiği kaynaklar üzerinden yaklaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of philosophy, questions regarding the good life have been a central concern, occupying the minds of various thinkers and cultures. This discussion, shaped around the themes of happiness and virtue, has extended from antiquity to the present day. In this thesis, the Stoic philosophy founded by Zeno of Citium will be examined from a historical perspective, focusing on its concepts of morality, nature, and wisdom. Furthermore, the functionality of the spiritual exercises practiced by the Stoics in practical life will be evaluated in the context of today. The reason for examining these concepts and spiritual exercises within the framework of Stoic philosophy is to provide a focused analysis of the relevant concepts. The study will conceptually compare Stoic philosophy with other schools of the period and will approach the relevant concepts through the works of the philosophers of the time and the sources that influenced these philosophers.